Sibyla z Conversana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sibyla z Conversana
normandská vévodkyně
Portrét
Narození1085
Conversano
Úmrtí18. března 1103 (asi 17–18 let)
Rouen
ManželRobert II. Normandský
PotomciVilém I. Flanderský
RodHautevillové
OtecGeoffrey z Conversana
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sibyla z Conversana (108518. března 1103) byla bohatou italskou dědičkou a sňatkem s Robertem II. normandskou vévodkyní.

Život[editovat | editovat zdroj]

Sibyla se narodila jako dcera hraběte Geoffreyho z Conversana. Během cesty na první křížovou výpravu se v zimě 1096–1097 zastavil Robert Normandský v Apulii, kde pravděpodobně začal jednat o svém sňatku s dědičkou Sibylou. Kronikář Orderic Vitalis tvrdí, že se Robert do Sibyly zamiloval pro její dobrotu a ctnosti. Při návratu z kruciáty se Robert v roce 1100 se Sibylou v Apulii oženil.

Krátce po příjezdu do Normandie podnikli manželé pouť na Mont-Saint-Michel ke vzdání díků za Robertovo bezpečné navrácení se z křížové výpravy. Kronikáři té doby vychvalovali Sibylinu krásu a inteligenci. Během vévodovy nepřítomnosti mnich Robert z Torigni zaznamenal, že Sibyla spravovala vévodství lépe než kdy její manžel. 25. října 1102 se vévodskému páru narodil syn. Podle Orderica dostal jméno Vilém po arcibiskupovi z Rouenu, který předsedal jeho křtu. Kronikář Vilém z Malmesbury tvrdí, že dostal jméno po svém dědovi, Vilému I. Dobyvateli. 18. března 1103, ani ne půl roku po porodu, Sibyla v Rouenu, Pays de Caux, zemřela. Za všeobecného smutku se konal pohřeb, který řídil rouenský arcibiskup Vilém. Sibyla byla kronikáři často obdivovaná a vychvalovaná; Orderic Vitalis tvrdí, že byla vévodkyně zavražděna skupinou šlechtičen, vedenými vévodovou milenkou Agnes de Ribemont.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Sibyla měla s Robertem jednoho potomka:

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sibilla di Conversano na italské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Normandská vévodkyně
Předchůdce:
Matylda Flanderská
11001103
Sibyla z Conversana
Nástupce:
Matylda Skotská