Shards of Alara

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Shards of Alara je čtyřicátá osmá rozšiřující edice sběratelské karetní hry Magic: The Gathering.

Alara býval svět bohatý na manu, dokud nedošlo k apokalypse a Alara se rozpadla na pět zcela rozdílných světů. V každém světě chyběly dvě many, což zcela narušilo systém.
Kromě doposud nejvzácnějšího rare byla vymyšlena ještě vzácnější značka mythic rare, která má bronzovou barvu.

Světy[editovat | editovat zdroj]

Bant (zelená, bílá, modrá) je založen na schopnosti "exalted", což znamená že každá samostatně útočící kreatura dostane +1/+1 za každou jinou příšeru z exalted, které má hráč vyloženy. Způsobem hraní je to tedy velmi rychlý balík.

Esper (bílá, modrá, černá) je artefaktový balík. Je plný barevných artefaktů a většina má flying. Balíček obsahuje nejdražší rare kartu z celé edice.

Grixis (modrá, černá, červená) je speciální balík, kdy posíláte svoje příšery do hrobu výměnou za odeslání protihráčových příšer tamtéž nebo za posílení vlastních. Hlavní schopnost je "unearth", kdy je jedna příšera vytažena na dobu jednoho kola z hrobu.

Jund (černá, červená, zelená) je založen na schopnosti "devour". Když je do hry nasazena příšera se schopností devour, může hráč obětovat libovolný počet svých příšer, čímž se té původní přičítá +1/+1 za každou obětovanou.

Naya (červená, zelená, bílá) je spíše agresivnějšího zaměření. Kartičky Gargantuanů rozdávají (a sami dostávají) bonusy příšerám se sílou nad pět bodů.

Takto jsou světy určeny od společnosti, která vydává Magic the Gathering (Wizards of the Coast), jsou i tak tišteny na kartičkách s návody, které bývají v boosterech, ale herní balíky se hrají podle většiny nejlepších hráčů o hodně jinak, než původně předpokládala společnost. Například balíček Jund dnes ve své nejlepší a novodobé verzi neobsahuje žádnou kartu se schopností Devour. A balíček naya ve většině svých lepších verzích netěží z příšer se silou nad pět bodů. Spoustu odlišností je také u ostatních balíčků. Z těchto balíčků je nejvíce hraný Jund. Ten obsazuje vyšší příčky na dnešních turnajích typu modern.

Planeswalkeři[editovat | editovat zdroj]

Edice přináší nové typy permanentní karty, která může být vyložena pouze jedna stejného typu a jména. Kartička má různé schopnosti, hráč však může využít pouze jednu za kolo. V Shards of Alara jsou celkem čtyři planeswalkeři, z nichž dva jsou tzv. dvoubarevné (k jejich vyložení je třeba dvou typů many).

Jednobarevní:

  • Tezzeret the Seeker (modrá) [1]
  • Elspeth, Knight-Errant (bílá) [2]

Dvoubarevní

  • Ajani Vengeant (bílá a červená) [3]
  • Sarkhan Vol (červená a zelená) [4]