Seznam.cz prohlížeč

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Seznam.cz prohlížeč
Vývojář Seznam.cz
První vydání 15. prosince 2014
Aktuální verze 5.0.2 (Windows, Mac OS X) (20. listopad 2018)
Operační systém multiplatformní
Typ softwaru webový prohlížeč
Lokalizace čeština
Web https://www.seznam.cz/prohlizec
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Seznam.cz prohlížeč (též aplikace Seznam.cz) je webový prohlížeč založený na jádru Blink, které používá i Google Chrome, a aplikačním rozhraní node-webkit. Prohlížeč umí snadno přeložit cizojazyčné stránky, upozornit na novou poštu nebo získat další informace k právě prohlíženému obsahu. Podporuje synchronizaci na více zařízeních a sám detekuje lechtivý obsah, u kterého neukládá historii.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První verze prohlížeče byla společností Seznam.cz představena v prosinci roku 2014 (15. prosince)[1][2]. V současné době má prohlížeč podporu na desktopových operačních systémech Windows, Mac OS X a také na mobilním Androidu a iOS.

Od verze 3.5.0 přibyla novinka, která neukládá lechtivý obsah do historie prohlížeče.

Verzi 3.6.0 (19. 12. 2016) přinesla detekci podvodných stránek – tzv. ochrana před phishingem.

Funkce[editovat | editovat zdroj]

Podpora doplňků[editovat | editovat zdroj]

Prohlížeč webu od společnosti Seznam.cz na rozdíl od jiných webových prohlížečů neobsahuje podporu doplňků (tedy add-onů). Účelem je udržet prohlížeč rychlý a zamezit instalaci nebezpečných doplňků zvláště u uživatelů s nižší počítačovou odborností.

Překlady stránek[editovat | editovat zdroj]

Cizojazyčné webové stránky umí prohlížeč přeložit jedním kliknutím. Lze také snadno přeložit označené části textu nebo jednotlivá slova. Překlad se zobrazí přímo v kontextovém menu po kliknutí pravým tlačítkem myši.

Momentálně je podporována angličtina a němčina.

Propojení e-mailu[editovat | editovat zdroj]

Prohlížeč lze propojit s poštovní schránkou na Seznamu. Stačí se do prohlížeče přihlásit se svým účtem. Tlačítko obálky pak upozorní na nové e-maily a kliknutí uživatele přesměruje přímo do schránky.

Pomocník Krasty[editovat | editovat zdroj]

Od verze 2.0 obsahuje Seznam.cz prohlížeč tzv. „pomocníka Krastyho“. Jedná se o psího maskota společnosti, který se v prohlížeči objeví, pokud najde nějakou spojitost mezi právě prohlíženým obsahem a firemním katalogem na Firmy.cz nebo tématy na Novinky.cz.[3][4]

Lechtivý obsah[editovat | editovat zdroj]

Kromě klasického anonymního režimu prohlížeč internetu sám pozná, které stránky je lepší nemít v historii, a neuloží je.

Červené eSko[editovat | editovat zdroj]

Tlačítko na liště odkudkoliv ihned přesměruje na hlavní stránku Seznam.cz.

Synchronizace[editovat | editovat zdroj]

Prohlížeč je sladěný na všech zařízeních. Stačí se přihlásit např. v mobilní aplikaci a uživatel se dostane k oblíbeným stránkám a heslům uloženým v desktopové verzi prohlížeče.

Potíže s bezpečností[editovat | editovat zdroj]

V současné době jsou již toto problémy v nejnovější verzi opraveny.[5]

Seznam.cz prohlížeč měl se ve svých prvních verzích potýkal s větším množstvím bezpečnostních chyb například tím že zpřístupňoval webkameru, mikrofon nebo lokalitu uživatele i bez jeho souhlasu. V začátcích měl také problémy se zobrazováním protokolu HTTPS v liště URL adresy čímž pro uživatele při přihlašování k zabezpečeným webům (bankovní weby a další) znemožňoval identifikovat zda je adresa a certifikát HTTPS pravý nebo zda jde o podvrh.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. POLESNÝ, David. Seznam.cz představil vlastní internetový prohlížeč!. Živě.cz [online]. [cit. 2019-04-12]. Dostupné online. (česky) 
  2. Historie změn Seznam prohlížeče. www.seznam.cz [online]. [cit. 2019-04-12]. Dostupné online. 
  3. Seznam se obléká do nového. Podívejte se na změny – Tyinternety.cz. tyinternety.cz [online]. [cit. 2019-04-12]. Dostupné online. 
  4. S.R.O, 24net. Článek. mobilenet.cz [online]. [cit. 2019-04-12]. Dostupné online. (česky) 
  5. DOČEKAL, Daniel. Seznam.cz pustil na veřejnost nebezpečný prohlížeč. Proč vůbec potřebuje prohlížeč?. Lupa.cz [online]. [cit. 2019-04-12]. Dostupné online. (česky)