Severovýchodní Texas

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Northeast Texas
Caddo Lake- Cypress.jpg
Jezero Caddo Lake
Nejvyšší bod m n. m.)
Délka  km
Šířka {{{šířka}}} km
Rozloha  km²
Střední výška {{{středvýška}}} m n. m.
Nadřazená jednotka
Sousední jednotky
Podřazené jednotky
Státy stát USA Spojené státy americké Texas Texas
Stát USA {{{státUSA}}}
Okresy {{{okres}}}
Poznámka
Počet obyvatel (2010)
Důležitá místa {{{důležitá místa}}}
Národní parky {{{národní parky}}}
Historická místa {{{historická místa}}}

Severovýchodní Texas (Northeast Texas) je geografický region v Texasu se středisky ve dvou metropolitních územích podél dálnice Interstate 20: Tyler na západě a Longview/Marshall na východě. Clarksville, Mount Pleasant, Greenville, Paris a Texarkana na severu a území měst Nacogdoches/Lufkin area, Jacksonville a Palestine na jihu patří rovněž mezi významná města regionu. Většina území severovýchodního Texasu je zahrnuta v mezistátním regionu Ark-La-Tex.

Podnebí je teplejší a vlhčí, než na většině území Texasu a povrch je víc lesnatý a kopcovitý. Kultura je podobná kultuře jihovýchodního Texasu, nemá však tolik cajunských vlivů. Mnohá z největších měst v severovýchodním Texasu pořád žijí tradiční venkovský jižanský způsob života, zejména v dialektu, náboženství a místní kuchyni.

Vysoké školství[editovat | editovat zdroj]

Region disponuje mnoha institucemi vyššího vzdělávání, The University of Texas at Tyler, Texas A&M University at Commerce, Texas A&M University v Texarkaně, Stephen F. Austin State University v Nacogdoches, LeTourneau University, je tu osm veřejných a dvě soukromé vysoké školy, tři vysoké školy kde historicky studují Afroameričané a církevní soukromé instituce. Veřejné vysoké školy spolupracují prostřednictvím konzorcia Northeast Texas Consortium of Colleges and Universities.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Northeast Texas na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]