Sestry Bártů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sestry Bártů
Bartusis.jpg
Narození 12. října 1974
Jihlava
Povolání Autorky televizních seriálů
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kateřina Bártů a Jitka Bártů (* 12. října 1974 Jihlava), jsou české televizní autorky, scenáristky, spisovatelky, producentky a režisérky. Jednovaječná dvojčata spolu tvoří autorskou sourozeneckou dvojici profesně známou jako sestry Bártů.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Poprvé na sebe upozornily scénářem pro Českou televizi Duch modrého pokoje v cyklu komedií Nadměrné maličkosti.

Romantickou rodinnou ságou Rodinná pouta, kterou TV Prima uvedla v hlavním vysílacím čase, odstartovaly jako první v českých televizích trend dlouhodobých „nekonečných“ seriálů a naučily diváky na „pravidelnou dávku emocí“. Na seriálu se podílely jako autorky a scenáristky a televize ho úspěšně vysílala v dalších dvou řadách celkem ve 254 epizodách.

V roce 2005 napsaly pro mladší publikum 20 dílů komediálního seriálu Bazén o skupině muzikantů a jejich cestě za úspěchem.

V roce 2007 založily sestry Bártů produkční společnost Twinpower, pod kterou začínají točit spin-off seriálu Rodinná pouta s názvem Velmi křehké vztahy [1]. Ten se odvysílal ve čtyřech řadách ve 281 epizodách. Na seriálu působily jako autorky, scenáristky a producentky, a Jitka také vedle režiséra Vladimíra Drhy režírovala několik epizod.

V roce 2014 spolupracovaly na pokračování druhé a třetí řady hudebně komediálního seriálu TV Nova Gympl s (r)učením omezeným. Na 48 epizodách seriálu se podílely autorsky jako scenáristky a kreativní producentky.

Od roku 2015 se začaly věnovat projektům v žánru detektivky a krimi/thrilleru. Pro TV Prima společně napsaly úspěšný komediální krimi seriál  V.I.P. vraždy, 15 případů vražd ze světa bohatých a slavných s detektivní dvojicí všetečné spisovatelky (Soňa Norisová) a nezkušeného detektiva (Patrik Děrgel) v hlavní roli. V roce 2017 seriál pokračoval druhou sezónou. Na všech 12 epizodách se Jitka ujala režie a Kateřina zastávala roli kreativního producenta. [2]

Od roku 2016 začaly pracovat na kriminální minisérii Temný Kraj s Lukášem Vaculíkem v hlavní roli elitního kriminalisty Petra Kraje. Šest případů sériových vražd bylo inspirováno skutečnými událostmi a vyprávěno novým systémem po dvou epizodách [3]. Na 12 dílech seriálu se společně podílely jako autorky projektu a scenáristky, Jitka jako režisérka a Kateřina jako kreativní producentka a showrunner. Seriál přinesl televizi Prima vysoké hodnocení a sledovanost [4][5].

Po úspěšné první sérii vzniklo 7 nových případů. Druhá série o 14 dílech navazuje na předchozí a s vysíláním se počítá na podzim 2019 [6].

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

TV filmy[editovat | editovat zdroj]

TV seriály[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Dohromady napsaly 3 romány s postavami ze seriálu Rodinná pouta [9].

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BOROVAN, Aleš. Prima točí další Velmi křehké vztahy. Marketing & Media [online]. 2007-07-17 [cit. 2019-05-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-05-26. (česky) 
  2. Prima zařazuje detektivní seriál V.I.P. vraždy. MediaGuru.cz [online]. [cit. 2019-05-26]. Dostupné online. (česky) 
  3. Seriálem Temný kraj navazuje Prima na detektivní neděle. MediaGuru.cz [online]. [cit. 2019-05-26]. Dostupné online. (česky) 
  4. Temný kraj zahájil jako lídr večera s téměř 1,6 mil.. MediaGuru.cz [online]. [cit. 2019-05-26]. Dostupné online. (česky) 
  5. Temný kraj opět na 1,67 milionu, Prima vyhrála večer. MediaGuru.cz [online]. [cit. 2019-05-26]. Dostupné online. (česky) 
  6. Prima začala natáčet druhou řadu seriálu Temný Kraj. MediaGuru.cz [online]. [cit. 2019-05-26]. Dostupné online. (česky) 
  7. NADMĚRNÉ MALIČKOSTI: Duch modrého pokoje. Česká televize [online]. [cit. 2019-05-26]. Dostupné online. (česky) 
  8. Vánoční hvězda. Česká televize [online]. [cit. 2019-05-26]. Dostupné online. (česky) 
  9. DATABAZEKNIH.CZ. Rodinná pouta I. díl - Jitka Bártů | Databáze knih. www.databazeknih.cz [online]. [cit. 2019-05-26]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]