Satanovo sedlo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Satanovo sedlo
Skalní okno v Satanově sedle
Skalní okno v Satanově sedle
Základní informace
SvětadílEvropa
PohoříVysoké Tatry
hřebenHrebeň Bášt
Výška sedla2300 m n. m.
Poloha
 severovýchodjihozápad
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
krajPrešovský kraj
chataMajláthova chataHotel FIS
PovodíHincov potokMlynica
Souřadnice49°9′50,04″ s. š., 20°3′5,76″ v. d.

Satanovo sedlo je sedlo v nadmořské výšce 2300 metrů ve Vysokých Tatrách v bočním masivu Satan. Prolamuje rozsochu Baštový hřeben odbočující z hlavního tatranského hřebene mezi vrcholy Diablovina a Satan. Sedlo prochází skalním oknem vytvořeným spadlým žulovým pilířem přes úzkou rozsedlinu.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

  • Z Mengusovské doliny: Od Popradského plesa se jde po modré turistické značce směrem na Hincovo pleso. Mírně se stoupá lesem, potom trochu klesne k Hincovu potoku a nakonec odbočí doleva na severozápad do Satanovy dolinky podél Satanova potoka. Následuje strmý výstup roklí přímo do sedla. V zimě je tu sníh do strmosti 47 stupňů, v létě dosahuje horolezecká obtížnost stupně 1-2 UIAA.

První evidovaný sportovní výstup tudy vykonali turista Jan G. Pawlikowski a horský vůdce Maciej Sieczka okolo roku 1880 při svém prvovýstupu na Satan. Téměř jistě tudy ale prošli už dříve hledači krystalů a drahých kamenů, případně lovci kamzíků. Poprvé v zimě na Satanovo sedlo vystoupila dvojice Oskar E. Meyer a Meyerová 28. března 1913.

  • Z Mlynické doliny: Ze Štrbského Plesa se jde do Mlynické doliny po žluté turistické značce. Z ní se odbočí strmě do úzkého žlabu a jím vyleze až na Satanovo sedlo. V zimě vede celý výstup po sněhu. V létě dosahuje horolezecká obtížnost 1 UIAA.

První tudy vylezl Ferencz Barzca 23. července 1913.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Satanovo sedlo ve Vysokých Tatrách – horolezecký a lyžařský průvodce

Hrebeň Bášt nad Mengusovskou dolinou.