Ruská barevná bolonka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Ruská barevná bolonka nazývaná také ruský barevný boloňský psík (rusky: Русская цветная болонка) je ruské psí plemeno.

Ruská barevná bolonka
Irsika.jpg
Základní informace
Země původu RuskoRusko Rusko
Synonyma Ruský barevný boloňský psík
Využití Společenský pes
Tělesná charakteristika
Hmotnost 3 - 4 kg
Výška † 24 - 26 cm
Barva Černá, hnědá, šedá, červená, plavá, žíhaná
Klasifikace a standard
Skupina FCI Neuznaná plemena
ČMKU standard
† výška uváděna v kohoutku

Historie[editovat | editovat zdroj]

Tsvetnaya Bolonka 2.JPG

Předci ruské barevné bolonky jsou dlouhosrstí společenští psi lhasa apso, shih-tzu a bišonků.[1] Toto psí plemeno se začalo formovat v 50. letech 20. století v Rusku, především v Leningradu (dnešním Petrohradu) a stála za tím Žanetta Augustovna Česnokovová.[2] Roku 1958 proběhl první zápis do plemenné knihy pod názvem bolonka, dále roku 1966 schválen standard plemene Všesvazovou kynologickou radou.[2] Asi největší rozkvět plemeno zažilo v 90. letech 20. století, kdy se zvyšovaly jejich počty a zakládaly se nové kluby.

První jedinci plemene ruská barevná bolonka s platným průkazem původu se do České republiky dostali v roce 2003.[3] Oficiální používaná zkratka v Česku je BPB a plemeno zde zastřešuje Klub chovatelů bišonků.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Мalý pes téměř čtvercového rámce s harmonickou a lehkou stavbou těla. Působí atraktivně díky bohaté srsti různých barev. Délka trupu nesmí převyšovat výšku v kohoutku o víc než o 15%. Hloubka hrudníku přibližně do poloviny kohoutkové výšky. Srst, která pokrývá celé tělo, je dlouhá, sametová, lesklá, s podsadou. Preferuje se celočerná nebo celohnědá, dle standardu jsou ale povoleny všechny barvy krom bílé. Znak na hrudi je povolený.

Tito psi jsou hraví, milí, čilí a vyrovnaní a klidní. Jsou to učenliví a bystří psi, závislí na svém majiteli či rodině. Musí mít častý kontakt s majitelem. Ruská barevná bolonka je vhodná k dětem, ale příliš malé děti ještě nedovedou dobře rozlišit důsledky svého jednání a s psíkem často zacházejí necitlivě. To se samozřejmě může později odrážet na povaze psa. Snese se s jinými psy, ale jen těžko vychází s velkými zvířaty. K cizím se chová přátelsky a mile, není to dobrý hlídač.

Péče a nároky[editovat | editovat zdroj]

Srst ruské barevné bolonky je poměrně náročná a vyžaduje častou péči. Je nutné ji pravidelně, třeba denně, pročesávat, především na břiše a na nohou. Nutností je kontrolovat zvukovod, ve kterém mohou odumřelé a vypadnuté chlupy způsobit zánět. Často je třeba vystřihávat srst mezi polštářky. Není vhodné srst často mýt vodou, ztrácí tak na kvalitě.[4] Jedná se o nelínavé plemeno, jehož srst se stříhá.

Ruská barevná bolonka nevyžaduje pohyb, ale dokáže se přizpůsobit svému chovateli. Není vhodné nechávat psa běhat v prašném prostředí nebo nechávat plavat v hluboké vodě, těžká srst by psa mohla utopit.

Není těžké toto plemeno cvičit a vychovávat, majitel se ale ke psu musí chovat vlídně a zvolit spíše taktiku s odměnami, než s tresty.

Plemeno vhodné pouze pro celoroční pobyt v domě či bytě.

Feny barevných boloňských psíků nemají problémy při krytí, dobře zabřezávají, vrhy jsou početné. Porody spontánní, feny jsou schopné rodit a postarat se o štěňata jen za dohledu chovatele.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ruská barvená bolonka [online]. Vyber psa [cit. 2016-03-22]. Dostupné online. 
  2. a b Historie vzniku plemene - Ruská barevná bolonka [online]. Chovatelská stanice od Krásné řeky [cit. 2016-03-22]. Dostupné online. 
  3. DMEJCHAL, Marek. Ruská barevná bolonka - historie plemene (Barevný boloňský psík) [online]. Klub chovatelů bišonků [cit. 2016-03-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-05. 
  4. a b Bolonese coloured - barevný boloňský psík [online]. Denajwen [cit. 2016-03-22]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]