Roller derby

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Roller derby
roller derby v Utahu

roller derby v Utahu

Nadřazené odvětví
Kolečkové sporty
Disciplíny
Vrcholné soutěže
Mistrovství světa 2011
Mezinárodní federace
Název: Světová asociace ženského roller derby (WFTDA)
Založena: 2004
Web: wftda.com
Národní svaz
Název: zatím neexistuje

Roller derby je kontaktní sport na trekových kolečkových bruslích, který vznikl ve Spojených státech ve 30. letech 20. století. Původně se jednalo o exhibiční soupeření (show) dvou ženských týmů, prakticky bez omezení pravidly. V současnosti je roller derby plnohodnotný sport, který rychle získává oblibu po celém světě. Ženské týmy výrazně dominují, vzniká však i mnoho mužských, smíšených a juniorských lig.

Pravidla[editovat | editovat zdroj]

Na plochém oválu proti sobě hrají dva týmy po pěti hráčkách – 4 blockerky a hvězdou na helmě označená jammerka. Cílem hry je sesbírat co nejvíce bodů, které získává právě jammerka. Ta o jedno kolo předjede hráčky ze soupeřícího týmu a při druhém průjezdu jejich formací dostane za každou překonanou soupeřku jeden bod. Úkolem blockerek je povolenými zásahy (zakázán je například kontakt hlavou, lokty nebo koleny, stejně údery nebo kopy) nebo vytlačením z trati odstavit protihráčky a zároveň pomoci vlastní jammerce v průjezdu balíkem (packem) bruslařek. Hodinu trvající zápas (bout) je rozdělen na 2 poločasy, a následně do jednotlivých (maximálně) dvouminutových úseků, tzv. jamů.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Roller derby je velmi populární mezi ženami ve Spojených státech. V Evropě patří k nejlepším hráčky Spojeného království. V Česku od roku 2012 existuje klub Prague City Roller Derby[1], který hraje s týmy z mnoha evropských zemí (Německo, Rakousko, Švýcarsko, Finsko), v září 2014 vznikl druhý klub Hard Breaking Dolls[2].

K rozšíření tohoto sportu mimo americké území přispívá, podobně jako u amerického fotbalu, kinematografie - roller derby je věnovaný film "Whip It" (2009) a také několik dílů amerických kriminálních nebo animovaných seriálů.

Organizace[editovat | editovat zdroj]

V roce 2004 byla založena Světová asociace ženského roller derby WFTDA. První mistrovství světa proběhlo v roce 2011 v Torontu pod záštitou časopisu Blood & Thunder. Další šampionáty se konaly v roce 2014 v Texasu a v roce 2018 v Manchesteru [3].

České kluby[editovat | editovat zdroj]

  1. Prague City Roller Derby (2012)
  2. Hard Breaking Dolls (2014)
  3. Roller Derby Brno Freakshow (2016)
  4. Trojhalí Ostrava Roller Derby (2018)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.roller-derby.cz/
  2. http://www.hardbreakingdolls.cz
  3. http://rollerderbyworldcup.com

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]