Appalačské hřbety a údolí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Ridge and Valley Appalachians)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Appalačské hřbety a údolí
Ridge and Valley Appalachians

Nadřazená jednotka Appalačské pohoří
Sousední
jednotky
Alleghenská plošina, Modré hory

Světadíl Severní Amerika
Stát Spojené státy americké Spojené státy americké

Appalačské hřbety a údolí (anglicky Ridge and Valley Appalachians) je pásmo hřebenů a údolí v Appalačském pohoří. Jedná se také o fyzickogeografický region v rámci Appalačského pohoří. Appalačské hřbety a údolí se nachází při východním pobřeží Spojených států amerických, ve státech New York, New Jersey, Pensylvánie, Maryland, Západní Virginie, Virginie, Tennessee, Georgia a Alabama.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Rozkládají se v délce téměř 2 000 km, šířka se pohybuje od 20 km ve státě New York až po 130 km v Pensylvánii. Frekvence horských hřbetů přerušovaných jednotlivými údolími je různá. Ve Virginii vedle sebe leží deset hřebenů, které dosahují výšek 1 000 až 1 200 m. Naopak západně od Blue Ridge leží jediné rozlehlé Velké Appalačské údolí.[1] Hřbety jsou zalesněné, údolí jsou zemědělsky využívaná.[2] Celá oblast je tvořena prvohorními sedimenty.

Appalačské pohoří

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VOTÝPKA, Jan a JANOUŠOVÁ, Jaroslava: Severní Amerika. 1. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1987, 420 s. S. 154 - 157.
  2. ŠLÉGL, Jiří a kolektiv. Světová pohoří. Amerika. 1. vyd. Praha: Euromedia, Knižní klub, 2003. 176 s. ISBN 80-242-0960-8. S. 92.