Rýsovací deska

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Surface plate.jpg
Surface plate bottom.jpg

Rýsovací deska je dílenská technická pomůcka, která je někdy hovorově nazývána také rysplotna či jen plotna. Používá se, mimo jiné, zejména ve strojírenství při ručním zpracování kovů. Slouží jako pevná základna, na které se orýsují polotovary jako odlitky, výkovky, výpalky, svařence apod. zejména pro hrubovací operace obrobků. Slouží také jako přesná dosedací plocha (základní rovina) pro přesné měření a jako výchozí plocha pro další rýsovací nářadí jako jsou (hranoly, prismata, úhelníky, stojanové nádrhy, výškoměry atd.)

Litinové desky[editovat | editovat zdroj]

Rýsovací desky jsou vyrobeny většinou z masivní, tvrdé speciální litiny bez pórů se změněnou strukturou, bez vnitřního pnutí, jsou ohoblovány a jemně obrobeny, žebra na spodní straně zvyšují její pevnost v ohybu tak, aby zůstala zachována stálost tvaru roviny při orýsování těžkých obrobků.

Granitové desky[editovat | editovat zdroj]

Jiné desky se také vyrábějí z tvrdého homogenního kamene (například z tvrdého granitu), jsou velmi stálé proti opotřebení, odolné proti kyselinám antimagnetické, nerezavějící a jsou rozměrově stálejší než desky vyrobené z litiny.

Související článek[editovat | editovat zdroj]