Prutový tkací stroj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Prutový tkací stroj (angl.: wire loom, něm.:Rutenwebmaschine) je stroj se zvláštním zařízením ke tkaní osnovních plyšů.

Funkce hlavních pracovních orgánů [1][editovat | editovat zdroj]

Prutový tkací stroj s listovkou[editovat | editovat zdroj]

Schéma prutové vazby

[2] Tři systémy osnovních nití navinuté na válech: vlasová, vazná a základní (výplňková) osnova.

„Horní“ útek se vede nad vlasové niti střídavě s „dolním“ (pod základní osnovu, kde tvoří spolu s vaznou a výplňkovou osnovou podkladovou tkaninu). Vazba je řízena pohybem listů, kterými procházejí osnovy jako celek. Ovládání jednotlivých nití není možné.

Do paprsku se navádí (do každého zubu) vždy jedna vlasová nit a po dvou vazných a výplňkových nitích.

Součástí stroje je zařízení, s pomocí kterého se do otevřeného prošlupu (za paprskem) při každé druhé otáčce stroje vsouvá prut (kovová tyč). [3] Paprsek posouvá prut dopředu, vlasové niti se na něj pokládají, takže se po přírazu paprsku na tkanině tvoří smyčky. Tvar a velikost prutu určují rozměry smyček. Vlasové niti se mohou buďto protkávat základní tkaninou nebo jen mezi vaznou osnovou. Na stroji je v oběhu 15-20 prutů za sebou, které se po zatkání postupně vysouvají a znovu zavádějí do procesu tkaní. K výrobě tkanin s řezanými smyčkami se pruty opatřují speciálními noži, které rozřezávají vrcholky smyček při vysouvání zatkaných prutů.

Stroje se používají např. k výrobě umělých kožešin krimr.

Prutový tkací stroj se žakárem[editovat | editovat zdroj]

[4] Na rozdíl od strojů s listovkou se s pomocí žakárového ústrojí dají při tkaní ovládat jednotlivé vlasové niti a tak z nich zhotovit vzory v mnoha barvách a ve značných velikostech.

Osnovní vlasové niti se ke stroji přivádějí jednotlivě tak, že se odvíjejí z cívek umístěných ve vhodném rámu a provlékají nitěnkami žakárového ústrojí. Základní a vazná osnova se však odvíjí z válů a niti jsou dále vedeny nitěnkami listů. Do každého zubu paprsku navádí po dvou vazných a výplňkových nití, zatímco počet naváděných vlasových niti je závislý na složitosti vzorování, kterému odpovídá počet tzv. řádů:

při dvouřádovém vzorování 2 niti, pří třířádovém 3 ...... atd až do pěti řádů.

Z navedených vlasových nití tvoří z každého zubu paprsku vždy jen jedna nit smyčku. Ostatní zůstávají v základní tkanině a nejsou na povrchu viditelné.

Technika tkaní na prutovém stroji se žakárem se používá při výrobě belgických koberců Tournay, anglických Wiltonů [5], buklé tkanin s názvem Brusel [6] a luxusních moketů.

Výkon prutového tkacího stroje[editovat | editovat zdroj]

[7] Moderní prutové stroje (v roce 2015) mohou zatkávat s pružnou jehlou např. při 410 cm pracovní šířky maximálně 307 metrů útku za minutu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Online firmy Anker Teppichboden: Herstellungstechniken (2005): http://www.anker-teppichboden.de/fileadmin/user_upload/Pdf/Broschueren/Herstellungstechniken_D.pdf
  2. Video: prutový stroj s listovkou https://www.youtube.com/watch?v=PN37Up4ex04
  3. Video: Zavádění prutů do prošlupu (na stroji RDS 1202): http://www.construma.be/wire-wilton-weaving-machine-2/
  4. Prutový tkací stroj se žakárem z 2. poloviny 20. století (STM Sächsische Teppichmanufaktur): http://www.teppichmanufaktur.de/Produktion/
  5. Příklady wiltonských koberců: https://www.yumpu.com/fr/document/view/6980355/w-i-l-t-o-n-tisca-tiara/9
  6. Popis bruselského koberce: http://www.edeltelenzocarpets.co.uk/put-your-money-on-our-star-performers/
  7. Tkací stroj na koberce AWM51 (2015): https://textlnfo.files.wordpress.com/2011/11/vdwkit02.pdf Archivováno 14. 10. 2016 na Wayback Machine

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Vlček: Handbuch der Weberei, Springer-Verlag, 2013 (reprint 1933), ISBN 9783709159941, str. 149-157