Premiér Kanady

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Premiér Kanady (francouzsky Premier ministre du Canada) je ministr Koruny, předsedou Kabinetu a tím hlavou kanadské vlády. Funkce není stanovena v žádném dokumentu, které tvoří písemnou podobu kanadské ústavy; exekutivní funkce je formálně v rukou kanadského panovníka a vykonávána na jeho nebo její vědomí generálním guvernérem. Premiérství je součástí kanadské ústavní tradice. Funkce byla původně vytvořena po práci tak, jak to fungovalo v Británii v roce 1867 v době konfederace. Britské premiérství, ačkoliv bylo plně vyvinuto v roce 1867, nebylo až do roku 1905 formálně začleněno do britské ústavy - z toho důvodu chybí v Konstitučním aktu z roku 1867.

Premiér je skoro pokaždé vůdcem politické strany, která má největší zastoupení ve Sněmovně národů. Podle protokolu jsou všichni premiéři nazýváni čestnými (francouzsky: Trés Honorable) doživotně.

Současným premiérem je Stephen Harper, jmenovaný generální guvernérkou Michaëlle Jeanovou jako 22. premiér Kanady 6. února 2006. Je lídrem Konzervativní strany, která v poslední federálních volbách získala 124 z 308 křesel a ve volbách v roce 2008 získala 143 křesel. Z celkového počtu 308 křesel znamená méně než 155 křesel pluralitu (většina by byla 155 křesel), proto vede premiér Harper menšinovou vládu; to znamená, že celkový počet křesel v držení ostatních politických stran je větší než počet křesel držený konzervativci.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Premiér Kanady ve Wikimedia Commons