Průvan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zarážka u dveří ve tvaru kočky

Průvan je pohyb vzduchu v místnosti nebo i v jiné uzavřené prostoře. Je obvykle způsoben rozdílnými tlakovými a teplotními rozdíly vzduchu v různých částech budovy a jejím okolí. Okolo vyšších pater budovy je nižší tlak vzduchu a její obtékání v případě větru je energeticky náročnější, než ono "provanutí" skrz, na druhou stranu. Právě proto je například v desetipatrových panelových domech rychlost průvanu v 1. patře mnohonásobně vyšší, než v patře devátém. Pokud v onom předposledním patře vůbec nějaký průvan vzniká. Vzniká obvykle tak, že v příslušném místě (místnosti resp. v uzavřené prostoře) dojde k otevření dvou různých otvorů do okolního (venkovního) prostředí, kupříkladu okna na jedné straně místnosti a dveří na straně druhé.

Pokud není průvan vyvolán úmyslně, bývá považován za nežádoucí jev, neboť pohyb vzduchu může být velmi rychlý a prudký. To způsobuje unášení lehkých předmětů pryč a hlavně rozbíjení (nejen) skleněných dveří a oken. Kromě toho stálý průvan může být i zdrojem nachlazení nebo jedna z příčin dalších onemocnění.

Průvan v kultuře[editovat | editovat zdroj]

V kulturách balkánských zemí existují hluboce zakořeněné pověry, které průvan považují za smrtelné nebezpečí a příčinu řady závažných onemocnění, od bolesti zubů po zápal plic, artritidu, dětskou obrnu a demenci. Proto se zejména lidé ze starší generace snaží vytvoření průvanu (např. z otevřených oken) zabránit. V zemích bývalé Jugoslávie a Albánii se nazývá promaja,[1] v Rumunsku curent.[2]

Příbuznou pověrou je tzv. "fan death" v Jižní Koreji, tam je ale zdrojem nebezpečí větrák spuštěný v uzavřené místnosti, nikoli průvan jím vytvářený.

Reference[editovat | editovat zdroj]