Porta Nigra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Porta Nigra
Základní informace
Sloharchitektura starověkého Říma
Výstavba180
Poloha
AdresaTrevír, NěmeckoNěmecko Německo
Souřadnice
Map
Další informace
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Porta Nigra (Černá brána) je městská brána v německém Trevíru, zbudovaná Římany na konci 2. století. Patří k nejlépe zachovaným římským stavbám v zaalpské Evropě a je součástí komplexu trevírských památek, který byl roku 1986 zapsán na seznam Světové dědictví.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Porta Nigra od severu při večerním osvětlení

Porta Nigra byla jednou ze čtyř bran v hradbách starověkého města Augusta Treverorum, vedla na severní stranu a jako jediná se zachovala. Byla zbudována ze světlého pískovce, který časem působením povětrnostních podmínek zčernal a dal bráně současný název. Kamenné bloky byly spojovány kovovými tyčemi bez použití malty. Stavba je 29 metrů vysoká, západní věž má čtyři podlaží, východní pouze tři. Z každé strany vedou dva průjezdy na obdélníkový dvůr.

Porta Nigra: informační štítek UNESCO

Po pádu Římské říše brána chátrala a místní obyvatelé z ní brali stavební materiál. Před zničením ji zachránilo to, že v ní sídlil poustevník Simeon Trevírský a po jeho smrti roku 1035 byl objekt přestavěn na kostel s klášterem. Když roku 1802 obsadil Trevír Napoleon Bonaparte, kostel zrušil a nařídil bránu uvést zpátky do podoby z římských dob. Střecha brány slouží jako vyhlídková plošina, vozy již bránou neprojíždějí, protože silnice vede okolo ní. (more však si o tom skoro nic nenapsal, udělal jsem z toho referát a dostal za 4)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]