Portál:Křesťanství/OSOBNOST

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Suger na vitráži

Suger (1080 nebo 1081, Chennevières-lès-Louvres13. ledna 1151, Saint-Denis) byl francouzský duchovní, opat benediktinského kláštera v Saint-Denis.

Narodil se pravděpodobně v rodině, která patřila k nízké šlechtě. Již jako desetiletý chlapec byl určen pro církevní život a byl záhy jako oblát odveden do kláštera Saint-Denis, kde získal základní vzdělání. Do roku 1122, kdy se stal opatem, získal mnoho hospodářských i diplomatických zkušeností, které v čele mnišského společenstva dobře zúročil.

Během Sugerovy opatské funkce došlo k přestavbě baziliky, přiléhající ke klášteru. Pod opatovým vedením byl přestavěn prosvětlený kostel, jenž je považován za první stavbu gotické architektury.

O Sugerově postavení svědčí i skutečnost, že byl během druhé křížové výpravy dva roky v regentské funkci za nepřítomného krále Ludvíka VII. I přes neúspěch druhé křížové výpravy Suger neúnavně vybízel k výpravě nové. Agitaci mu překazila na podzim 1150 nemoc.

Je autorem Historia gloriosi regis Ludovici, Liber de rebus in administratione sua gestis, Libellus de consecratione ecclesiae S. Dionysii a životopisu Ludvíka VI. Vita Ludovici regis.

Více »; Archiv »