Poppers

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Poppers je slangový výraz pro chemické látky alkyl-nitrit, butyl-nitrit, isobutyl-nitrit či amyl-nitrit, které účinkují také jako afrodiziakum. Kolem roku 1970 byl oblíbený především u homosexuálů, ale v roce 1990 začal být značně populární i pro heterosexuály. Používá se především při sexu, ale lze ho dýchat nosem i při běžném použití. Účinky jsou okamžité a během pěti až deseti sekund se dostaví rychlé bušení srdce, pocit tepla, zčervenání obličeje a malátnost hlavy. Při opakovaném použití začíná pálit nos a poměrně často se dostavuje i bolesti hlavy a nevolnost. V Česku se prodává především v malých lahvičkách a nejznámější je Ultra Strong Rush. Je legálně dostupný, ačkoliv je prodáván většinou jako „osvěžovač vzduchu“. Po vdechnutí je nezbytné lahvičku urychleně uzavřít, neboť látka se velmi rychle odpařuje.

Poppers bottle.jpg

Isobutyl nitrit a butyl nitrit se prodávají jako speciální čisticí prostředky na kůži, hlav u videorekordérů, atp., bývají přítomny také ve většině osvěžovačů vzduchu. Amyl nitrity se používají v některých lécích pro kardiaky, taktéž bývají součástí těchto čichacích afrodiziak ze sexshopů.

Účinky[editovat | editovat zdroj]

Základním účinkem látky je tvorba methemoglobinu, tedy snížení kapacity krve pro přenos kyslíku (hypoxie). Poppers se užívají čicháním výparů přímo z lahvičky, účinek se dostavuje během pár sekund a obvykle trvá 1–2 minuty. Způsobují různé stavy jako euforii, sexuální touhu, malátnost, omámenost (uváděno bývá přirovnávání k účinkům vdechování tzv. rajského plynu – oxidu dusného), pocit tepla, zčervenání obličeje ale i nevolnost, bolest hlavy, mdloby až zvracení. Zapříčiňují také uvolnění hladkého svalstva bohatého na krev (konečník, vagina), proto je používají zejména homosexuálové, pro usnadnění análního styku, taktéž je ze stejného důvodu užíván u sexuální praktiky známé jako fisting.

V medicíně je užíván jako protijed při otravách kyanidy, přičemž zreaguje na netoxický kyanomethemoglobin.

Rizika[editovat | editovat zdroj]

Zdravotní rizika[editovat | editovat zdroj]

Některé studie ukázaly, že nitrity snižují funkčnost imunitního systému člověka ještě několik dní po užití. Způsobují prudké snížení krevního tlaku a zvýšení tepové frekvence, proto je velmi nebezpečné je kombinovat se stimulanty (pervitin, kokain, extáze, ale i Viagra atp.) Jejich užívání představuje zvýšené riziko pro jedince s oslabeným imunitním systémem, pro trpící chudokrevností a zejména pro lidi, kteří za sebou mají „mozkovou příhodu“. Naprosto nevhodné je užití v těhotenství. Poppers ovlivňují úsudek, proto je vhodné při sexu nasadit kondom ještě před jejich užitím.

Další rizika[editovat | editovat zdroj]

Delší užívání poškozuje nos a plíce. Jde o silně těkavou látku. Potřísnění pokožky způsobuje její podráždění a vyrážku. Jsou jedovaté – pokud se „podaří“ je polknout, je nezbytné zavolat rychlou lékařskou pomoc. Jsou velmi hořlavé. Aby se předešlo vypaření, je potřeba je uchovávat neprodyšně uzavřené ve zvláštní lahvičce, nejlépe v lednici nebo mrazáku.