Poppers

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Různé druhy poppers

Poppers je slangový výraz pro chemické látky alkyl-nitrit, butyl-nitrit, isobutyl-nitrit či amyl-nitrit, které se využívají jako afrodiziakum. Kolem 70. let 20. století byl oblíbený především v gay komunitě, ale v 90. letech začal být značně populární i mezi heterosexuály. Používá se především při sexu, ale lze ho dýchat nosem i při běžném použití. Účinky jsou okamžité a během pěti až deseti sekund se dostaví rychlé bušení srdce, pocit tepla, zčervenání obličeje a malátnost hlavy. Při opakovaném použití začíná pálit nos a poměrně často se dostavuje i bolesti hlavy a nevolnost. V Česku se prodává především v malých lahvičkách a nejznámější je Rush nebo Rush Ultra Strong. Je legálně dostupný, ačkoliv je prodáván většinou jako „osvěžovač vzduchu“ nebo "čistič magnetofonových hlav". Po vdechnutí je nezbytné lahvičku urychleně uzavřít, neboť látka se velmi rychle odpařuje. Některé nitrity se používají v lécích pro kardiaky, taktéž bývají součástí čichacích afrodiziak ze sexshopů.

Účinky[editovat | editovat zdroj]

Základním účinkem látky je tvorba methemoglobinu, tedy snížení kapacity krve pro přenos kyslíku (hypoxie). Poppers se užívají čicháním výparů přímo z lahvičky, přičemž účinek se zásadně liší pro levou a pravou nosní dírku. Účinek se dostavuje během pár sekund a obvykle trvá 1–2 minuty. Základní formule pro Rush Ultra Strong 10ml od Skyline je 2x levá dírka a 3x pravá nosní dírka. Účinky způsobují různé stavy jako euforii, sexuální touhu, malátnost, omámenost (uváděno bývá přirovnávání k účinkům vdechování tzv. rajského plynu – oxidu dusného), pocit tepla, zčervenání obličeje. Účinky zesilují vnímání druhotných pohlavních znaků v reálu či na videu. Zapříčiňují také uvolnění hladkého svalstva bohatého na krev (konečník, vagina), proto je používají zejména homosexuálové, pro usnadnění análního styku, taktéž je ze stejného důvodu užíván u sexuální praktiky známé jako fisting. Heterosexuálové ho užívají rovněž k oddálení ejakulace.

Rizika[editovat | editovat zdroj]

Zdravotní rizika[editovat | editovat zdroj]

Některé studie ukázaly, že nitrity snižují funkčnost imunitního systému člověka ještě několik dní po užití. Způsobují prudké snížení krevního tlaku a zvýšení tepové frekvence, proto je velmi nebezpečné je kombinovat se stimulanty - konkrétně Extází. Jejich užívání představuje zvýšené riziko pro jedince s oslabeným imunitním systémem, pro trpící chudokrevností a zejména pro lidi, kteří za sebou mají „mozkovou příhodu“. Naprosto nevhodné je užití v těhotenství. Poppers ovlivňují úsudek, proto je vhodné při sexu nasadit kondom ještě před jejich užitím.

Další rizika[editovat | editovat zdroj]

Na trhu se vyskytuje mnoho druhů Poppers, jejichž účinky se různí. Jako velmi rizikové se jeví plagiátorství, kdy pod stejným označením se skrývá vícero výrobků od vícero výrobců, tedy jiná látka. Delší užívání poškozuje nos a plíce. Jde o silně těkavou látku. Potřísnění pokožky způsobuje její podráždění a vyrážku. Jsou jedovaté – pokud se „podaří“ je polknout, je nezbytné zavolat rychlou lékařskou pomoc. Jsou velmi hořlavé. Aby se předešlo vypaření, je potřeba je uchovávat neprodyšně uzavřené ve zvláštní lahvičce, nejlépe v lednici.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]