Planescape: Torment

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Planescape: Torment je počítačová hra - žánrově svým způsobem atypické RPG se silnými adventurními prvky. Herní prostředí hry je formováno morbidní tematikou s filosofickým podtextem, na kterém je postaven příběh. Děj se odehrává ve fiktivním světě Planescape. Objektivně lze říct, že podle ohlasů kritiky, recenzentů i hráčské komunity (průměrná hodnocení se pohybují kolem 98% na českých i zahraničních serverech) se jedná o jednu z nejpozoruhodnějších a nejhlubších her historie, která však přes své nesporné kvality v porovnání se stejně kvalitními protějšky zůstala nedoceněna v propadlišti dějin.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Herní dobrodružství začíná ve chvíli, kdy se bezejmenný hrdina probouzí na pitevním stole v márnici, znetvořený, bez paměti a tedy i její nejdůležitější části, vzpomínek. Po ladném seskočení ze stolu je osloven prostořekou, levitující lebkou zvanou Morte. Ta mu po krátké konverzaci přečte některá tetování na jeho těle. Tyto klíčové informace se stanou prvními vlákýnky velkého pátrání po ztracené identitě bezejmenného, tedy Vás. Příběh je vypracován do nejjemnějších detailů a s trochou nadsázky by se dal přirovnat k lidskému osudu, všichni dobře víme, jak důležité je ve hrách pocit ztotožnění se hráče s hlavním hrdinou. Kvalitu příběhu podtrhuje i fakt, že se jej několik na sobě nezávislých autorů pokusilo vydat knižně.

Hledáte své vzpomínky, svou minulost a snažíte se přijít na to, proč vlastně nemůžete zemřít. Celý svět, ve kterém se pohybujete, působí depresivním, nezdravým a špinavým dojmem, atmosféra je bez jediné chybičky naprosto úchvatná. Podobný svět výše zmíněnýmy kvalitami (především pak atmosferičností) lze srovnat snad jen se světem vlastním filmům od režiséra Tima Burtona, i když nelze říct, že by se jednalo o přímou podobnost. Při putování Planescapem potkávate členy různých filozofických frakcí hraničících s náboženskými sektami a věřte, mnohdy Vás jejich životní postoje, byť vložené tvůrci hry, donutí opravdu zapřemýšlet nad sebou samým. Ke komu se přidat? Ke strážcům pořádku, ke sběratelům mrtvol, k anarchistům, ke společenství s cílem prožít všechny události… Volbu samozřejmě ovlivňuje nejen vaše přesvědčení, ale i povolání (zloděj, mág, válečník).

Na cestě Vás může doprovázet až pět společníků z celkového počtu sedmi a záleží jen na vás, koho si vyberete, neboť v závislosti na Vašich činech ve světě Planescape se k vám mohou nebo nemusejí přidat (nebo už dokonce v minulosti přidaly, jen si to nepamatujete) některé postavy (např. výše zmíněný vtipálek Morte). Můžete si tedy vybrat buď githzeraiského válečníka Dak´kona, drzou zlodějku Annah, stále hořícího šíleného mága Ignuse, moudrou kněžku Fall-From-Grace (v překladu Upadlá z milosti), bláznivého robota Nordoma nebo člena Nemilosrdných Vhailora. Není tedy přesně definováno s kým musíte jít, ale připravíte se tak o mnoho napětí a legrace, protože charaktery vašich možných přátel jsou více než rozmanité. Ať už je to věčně hořící mág, popletený robot či okřídlená kněžka, každá osoba je jedinečná. Není definováno, jak máte jít. Stačí se nechat unášet linií dokonalého příběhu a sledovat stopy, které vás spolu s nesmrtelnou hádankou „What can change the nature of a man?“ (Česky: „Co může změnit charakter člověka?“) dovedou až za svým největším nepřítelem - vlastní Smrtelností.

Při svém putování budete klasicky sbírat zkušenostní body, ty pak přerozdělovat do statistik (síla, moudrost, inteligence, obratnost, odolnost) a snažit se plnit přidělené questy (mimochodem velmi rozmanité), aby příští souboj (mimochodem ve stylu Baldur's Gate - funguje aktivní pauza) i celé pátrání po své podstatě dopadlo úspěšně. Rozdělení zkušenostních bodů má rozhodující vliv na průběh celé hry a obecně lze říct, že díky propracovanosti herního systému se může s postavou Bezejmenného ztotožnit snad každý. Hru lze dohrát několika různými způsoby a spousta questů je přístupna v závislosti na chování postavy, z toho plyne, že i po opakovaném dohrnání bude pořád co objevovat. Dialogové možnosti nabízí nepřeberné množství odpovědí a otázek, čehož by se netrpělivější povahy mohli zaleknout. Avšak objevování sebe sama krůček po krůčku dělá tuhle hru dokonalou.

O hře[editovat | editovat zdroj]

Hra získala mnohá uznání kritik a další ocenění, vydána byla v roce 1999. Svým technickým zpracováním připomíná herní sérii Fallout, jejíž druhé pokračování (1998) vyvíjel tentýž tým - Black Isle Studios. Ve hře lze vést rozhovor téměř s každou postavou. Chování hráče má přímý vliv na vývoj hry. Hra má přes 200 questů.

Jeden z charakterů hry je „Morte“, jehož přesvědčení je chaotické dobro a povolání bojovník. Morte je hubatý, prolhaný a zbabělý, ale také má spoustu znalostí a v boji je velmi platný.

Dalším charakterem je Annah, napůl člověk, napůl démon. Annah je užitečná jako bojovník i jako zloděj. Jedná velmi impulsivně.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]