Penny Wolin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Penny Wolin
PennyWolin.jpg
Narození 5. června 1953 (65 let)
Cheyenne
Web www.pennywolin.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Penny Wolin (* 5. června 1953) známá také jako Penny Diane Wolin nebo Penny Wolin-Semple, je americká portrétní fotografka a antropoložka. Vystavovala samostatně v komplexu muzeí Smithsonian Institution, získala dva granty z Národní nadace pro humanitní studie a grant z Národní nadace pro umění. Její práce jsou ve sbírkách institucí, jako je New York Public Library a stálé sbírky Národního muzea americké historie, které spravuje Smithsonian Institution. Je známá svou dokumentární a konceptuální fotografií, spolupracovala s velkými korporacemi, národními časopisy. Za posledních 25 let se věnovala portrétování a výzkumu židovské kultury v USA.


Hlavní projekty[editovat | editovat zdroj]

Američtí fotografové židovského původu[editovat | editovat zdroj]

V roce 2005 Wolin zahájila projekt Američtí fotografové židovského původu (American Photographers of Jewish Ancestry).[1] Od roku 1930 tito fotografové významně přispěli v oblasti novinářské, módní, portrétní, reklamní a výtvarné fotografie. Wolin s každým z nich vedla rozhovory a fotografovala jej, opětovně fotografovala obrazy dědictví svých předků a výbírala obrazy z jejich vlastní tvorby a vytvářela vizuální a textový dokument ze života Židů a historie fototografie. Práce byla v rámci příprav na putovní výstavu a knihu. Penny již absolvovala interview s více než šedesáti významnými fotografy včetně takových jako Jo Ann Callis, Lauren Greenfield, Elinor Carucci, Judy Dater, Bruce Davidson, Annie Leibovitz, Herman Leonard, Jay Maisel, Helen Levitt, Joel Meyerowitz, Arnold Newman, Robert Frank a Joel-Peter Witkin.

Židé Wyomingu: Fringe of the Diaspora[editovat | editovat zdroj]

V roce 1982 se Wolin setkala s Shirley Carter Burdenem, hlavním donátorem fotografického oddělení Muzea moderního umění. S jeho podporou a finanční pomocí, včetně dvou grantů Národní dotace pro humanitní obory, které spravuje Wyoming Rada pro humanitní obory, Wolinová dokončila vizuální a verbální studie 140 let a pěti generací židovské kultury ve Wyomingu. Projekt The Jews of Wyoming: Fringe of The Diaspora[2][3][4][5] byl sponzorován kulturním centrem Skirball v Los Angeles, Kalifornie, a byl samostatné vystaven ve Smithsonian, v Národním muzeu americké historie, Národním muzeum americké židovské historie, muzeu Juda L. Magnes a v nadaci Ucross. Svazek stejnojmenného titulu publikoval Crazy Woman Creek Press, Cheyenne, Wyoming © 2000.

Vybrané recenze[editovat | editovat zdroj]

  • American Photographer magazine, Getting a Grip on Hollywood: “je ... metodický, tichý profesionál..." (David Roberts, říjen 1985)

Vybrané komerční projekty[editovat | editovat zdroj]

  • Conde Nast Traveler: As Others See Us; International Travel to Thailand, Hong Kong, Singapore, and Hawaii
  • Graphis Inc. (magazín): obálka magazínu foto Michaela Schwaba
  • Wolfgang Puck Food Company: interiéry restaurantu pro Barbaru Lazaroff, spolumajitelku a designerku

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The Camera and the Jewish I: A Photographer's Search for the Mysteries of American Photography, Jewish Week, Sept. 16, 2009
  2. Alone in the Desert, Los Angeles Times, December 13, 1990
  3. Kosher Cowboys: The Jews of Wyoming, Washington Post, August 26, 1992
  4. Lost and Found in America, Los Angeles Times, November 26, 2000
  5. A Menorah Moose and Other Tales, San Francisco Chronicle, November 26, 2000
  6. http://www.wunderland.com/WTS/Rash/misc/wet/wet2.htm WET - GOURMET BATHING & BEYOND

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]