Pchumiové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pchumiové
Populace
zhruba 78 000
ČínaČína Čína: Jün-nan30 000
Jazyk(y)
pchumiština, tibetština
Náboženství
hlavně tibetský buddhismus, také bön

Pchumiové (བོད་མི་) je národnost v severozápadní části provincie Jün-nan a v tibetských oblastech na jihu provincie S'-čchuan v Čínské lidové republice. Je jich zhruba 30 tisíc. Jejich jazyk patří do tibeto-barmské větve čínsko-tibetské rodiny, hovoří vzdálenými dialekty khamské tibetštiny. Pchumiové užívají tibetské písmo. Pchu-mi (བོད་མི་ Wylie: bod mi) jsou podle Tibeťanů také Tibeťané, statut samostatné národnosti jim byl přiznán až čínskou vládou v roce 1965.

Předpokládá se, že do dnešních oblastí osídlení přišli ve 13. století, během expanze Mongolů. Základním zaměstnáním je zemědělství a chov domácích zvířat, důležitým doplňkem je lov; rozvinutá jsou řemesla. V náboženství hraje hlavní roli animismus, část Pchumiů se hlásí k tibetskému buddhismu nebo taoismu či bönismu.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KOLMAŠ, Josef. Panoráma biologické a sociokulturní antropologie: modulové učební texty pro studenty antropologie a "příbuzných" oborů. 11, Tibet z antropologické perspektivy. Brno: Nadace Universitas Masarykiana, 2002. ISBN 80-2102-8874. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]