Pavel Štěpán

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pavel Štěpán
Narození 28. května 1925
Brno
Úmrtí 30. září 1998 (ve věku 73 let)
Praha
Místo odpočinku Vyšehradský hřbitov
Povolání klavírista, pedagog a hudební pedagog
Rodiče Václav Štěpán a Ilona Štěpánová-Kurzová
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Prof. Pavel Štěpán (28. května 1925 Brno30. září 1998 Praha) byl český pianista, jehož doménou byla interpretace klavírních děl Josefa Suka, Vítězslava Nováka a klavírních koncertů W. A. Mozarta.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 28. května 1925 v Brně jako syn hudebního skladatele Václava Štěpána a klavíristky prof. Ilony Štěpánové-Kurzové. Studoval u Viléma Kurze. Již jeho prvé výkony vzbudily velké naděje hudební veřejnosti svou uměleckou úrovní. Při svém prvém vystoupení v Umělecké besedě roku 1941 hrál jako šestnáctiletý pět preludií a fug z Bachova Temperovaného klavíru. V osmnácti letech hrál 28. října 1943 s Českou filharmonií řízenou Rafaelem Kubelíkem Mozartův Klavírní koncert c moll, brzy poté provedl s Českou filharmonií Beethovenův koncert G dur. Za vynikající reprodukci Smetanových děl získal v roce 1951 první národní cenu v mezinárodní soutěži při Pražském jaru (byla mu udělena ještě zvláštní cena za nejlepší interpretaci Smetanových skladeb), velmi významného úspěchu dobyl v témže roce na mezinárodní soutěži v Berlíně, kde získal třetí cenu.

Štěpána charakterizuje nevšední inteligence, veliká stylovost podání a hluboká hudebnost, která se úzkostlivě vyhýbá všemu vnějšímu. Štěpán míjí oblast lisztovské virtuosity a lesku a převážně se zaměřuje k obsahově závažným, významným dílům klavírní literatury, zejména klasické a české. Jeho repertoár byl zejména v sólistické oblasti mimořádně obsáhlý a umožňoval mu provést programy sestavené z děl jednoho autora (Bach, Mozart, Beethoven, Schubert, Chopin, Brahms, Debussy, Prokofjev, Suk, Novák, Janáček) nebo z děl téhož stylového zaměření nebo zeměpisného původu. Z české tvorby je seznam jmen provedených autorů skutečně pozoruhodný a čítá 24 jmen: Dobiáš, Dusík, Dvořák, Fibich, L. Fišer, Hurník, Ištván, Janáček, Jirko, Kabeláč, Kalabis, Kapr, G. Klein, Křička, Lucký, Martinů, Mysliveček, V. Novák, Salich, Schulhof, Smetana, Suk, V. Štěpán, Tomášek. Štěpán byl i znamenitým komorním hráčem, pravidelně hrál čtyřručně s Iljou Hurníkem, na nahrávkách je znám jeho výkon se Smetanovým kvartetem. O kvalitě těchto výkonů a nahrávek svědčí četné domácí i zahraniční kritiky.

Vystoupil na řadě domácích i zahraničních pódií, několikrát se zúčastnil hudebního festivalu Pražské jaro. Spolu s Českou filharmonií získal dvakrát cenu Wiener Flötenuhr za nejlepší mozartovskou nahrávku roku.

Zemřel 30. září 1998 v Praze a je pochován na pražském Vyšehradě.

Pedagog[editovat | editovat zdroj]

Wiener Flötenuhr 1982

Od roku 1960 byl profesorem Hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze, vyučoval v pražském Rudolfinu v učebně číslo 5. Mezi jeho žáky patřili Jaromír Klepáč, tragicky zesnulý Tomáš Tvaroch, Jiří Pašek,[1] Marie Synková,[2] Věra Nováčková, Marie Kotrčová, Miluše Tomášková,[3] Irena Havláková, Zdeňka Kolářová, Petra Besová[4] a mnoho dalších. Působil také na letních klavírních kurzech v Bechyni, Junsele (Švédsko), St. Roch (Belgie), byl členem porot mnoha mezinárodních soutěží.

Nejznámější nahrávky[editovat | editovat zdroj]

Dále nahrávky W. A. Mozarta, J. S. Bacha, L. van Beethovena, L. Janáčka, Luboše Fišera, Roberta Schumanna, Fryderyka Chopina, V. J. Tomáška a dalších.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.uhk.cz/pdf/201/p13?levemenu=&clen=379
  2. http://web.archive.org/web/20070928055531/http://www.festival.smirice.cz/images/buletin.pdf
  3. http://www.osu.cz/katedry/khv/pers/tomank.htm
  4. http://www.ceskesny.cz/main/tisk/umelci_cz_tisk.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]