Pavel Štěpán

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pavel Štěpán
Příbuzenstvo
otec Václav Štěpán (muzikolog)
matka Ilona Štěpánová-Kurzová
děd Vilém Kurz mladší
praděd Vilém Kurz starší

Prof. Pavel Štěpán (28. května 1925 Brno30. září 1998 Praha) byl český pianista, jehož doménou byla interpretace klavírních děl Josefa Suka, Vítězslava Nováka a klavírních koncertů W. A. Mozarta.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 28. května 1925 v Brně jako syn hudebního skladatele Václava Štěpána a klavíristky prof. Ilony Štěpánové-Kurzové. Studoval u Viléma Kurze. Již jeho prvé výkony vzbudily velké naděje hudební veřejnosti svou uměleckou úrovní. Při svém prvém vystoupení v Umělecké besedě roku 1941 hrál jako šestnáctiletý pět preludií a fug z Bachova Temperovaného klavíru. V osmnácti letech hrál 28. října 1943 s Českou filharmonií řízenou Rafaelem Kubelíkem Mozartův Klavírní koncert c moll, brzy poté provedl s Českou filharmonií Beethovenův koncert G dur. Za vynikající reprodukci Smetanových děl získal v roce 1951 první národní cenu v mezinárodní soutěži při Pražském jaru (byla mu udělena ještě zvláštní cena za nejlepší interpretaci Smetanových skladeb), velmi významného úspěchu dobyl v témže roce na mezinárodní soutěži v Berlíně, kde získal třetí cenu.

Štěpána charakterizuje nevšední inteligence, veliká stylovost podání a hluboká hudebnost, která se úzkostlivě vyhýbá všemu vnějšímu. Štěpán míjí oblast lisztovské virtuosity a lesku a převážně se zaměřuje k obsahově závažným, významným dílům klavírní literatury, zejména klasické a české. Jeho repertoár byl zejména v sólistické oblasti mimořádně obsáhlý a umožňoval mu provést programy sestavené z děl jednoho autora (Bach, Mozart, Beethoven, Schubert, Chopin, Brahms, Debussy, Prokofjev, Suk, Novák, Janáček) nebo z děl téhož stylového zaměření nebo zeměpisného původu. Z české tvorby je seznam jmen provedených autorů skutečně pozoruhodný a čítá 24 jmen: Dobiáš, Dusík, Dvořák, Fibich, L. Fišer, Hurník, Ištván, Janáček, Jirko, Kabeláč, Kalabis, Kapr, G. Klein, Křička, Lucký, Martinů, Mysliveček, V. Novák, Salich, Schulhof, Smetana, Suk, V. Štěpán, Tomášek. Štěpán byl i znamenitým komorním hráčem, pravidelně hrál čtyřručně s Iljou Hurníkem, na nahrávkách je znám jeho výkon se Smetanovým kvartetem. O kvalitě těchto výkonů a nahrávek svědčí četné domácí i zahraniční kritiky.

Vystoupil na řadě domácích i zahraničních pódií, několikrát se zúčastnil hudebního festivalu Pražské jaro. Spolu s Českou filharmonií získal dvakrát cenu Wiener Flötenuhr za nejlepší mozartovskou nahrávku roku.

Zemřel 30. září 1998 v Praze a je pochován na pražském Vyšehradě.

Pedagog[editovat | editovat zdroj]

Wiener Flötenuhr 1982

Od roku 1960 byl profesorem Hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze, vyučoval v pražském Rudolfinu v učebně číslo 5. Mezi jeho žáky patřili Jaromír Klepáč, tragicky zesnulý Tomáš Tvaroch, Jiří Pašek,[1] Marie Synková,[2] Věra Nováčková, Marie Kotrčová, Miluše Tomášková,[3] Irena Havláková, Zdeňka Kolářová, Petra Besová[4] a mnoho dalších. Působil také na letních klavírních kurzech v Bechyni, Junsele (Švédsko), St. Roch (Belgie), byl členem porot mnoha mezinárodních soutěží.

Nejznámější nahrávky[editovat | editovat zdroj]

Dále nahrávky W. A. Mozarta, J. S. Bacha, L. van Beethovena, L. Janáčka, Luboše Fišera, Roberta Schumanna, Fryderyka Chopina, V. J. Tomáška a dalších.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.uhk.cz/pdf/201/p13?levemenu=&clen=379
  2. http://web.archive.org/web/20070928055531/http://www.festival.smirice.cz/images/buletin.pdf
  3. http://www.osu.cz/katedry/khv/pers/tomank.htm
  4. http://www.ceskesny.cz/main/tisk/umelci_cz_tisk.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]