Pardubice-sever

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pardubice-sever
Chybí zde svobodný obrázek
Lokalita
Zeměpisné souřadnice
Pardubice-sever
Pardubice-sever
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sídliště Pardubice-sever, (hovorově též sídliště Sever), je sídliště v části Cihelna, v Pardubicích II.

Nachází se v severní části města, v těsné blízkosti kampusu Univerzity Pardubice. Celé sídliště Pardubice-sever spadá do katastrálního území Pardubice.

Výstavba sídliště[editovat | editovat zdroj]

Přesto, že toto sídliště bylo do úředních záznamů zapsáno již v 70. letech a s výzkumem pro stavbu sídlišť v této lokalitě se pracovalo již v 60. letech, stavba sídliště Pardubice-sever započala až ve druhé polovině 80. let 20. století.

Ke stavbě domů na sídlišti, se užilo soustavy bytových domů T06B-E – východočeské varianty. Sídliště jako takové je složeno z bytových domů a občanské vybavenosti, která je umístěna zhruba uprostřed sídliště. Občanská vybavenost tohoto sídliště byla zejména škola a prodejna potravin.

Svou velikostí patří sídliště Pardubice-sever k menším sídlištím na území Pardubic. Dle původních plánů mělo v těsné blízkosti sídliště Pardubice-sever vzniknout ještě jedno větší sídliště, k jehož stavbě však nikdy nedošlo, zejména z důvodu zjištěných ekologických zátěží v místě plánované školy a centra sídliště.[1] Nerealizované sídliště mělo být původně pojmenováno po československém prezidentovi Antonínu Zápotockém – Sídliště Antonína Zápotockého.[2] V blízkosti těchto dvou sídlišť se původně počítalo i se stavbou odpočinkové zóny pro obyvatele města, tehdy pojmenované Park oddechu a kultury. Plány na Park oddechu a kultury přitom byly velkorysé, počítalo se s několika sportovišti, kluzištěm, veslařským kanálem, koupalištěm, planetáriem, lunaparkem s ruským kolem, botanickou zahradou, malou zoologickou zahradou nebo velkým stadionem. Z těchto návrhů se však bohužel dočkala realizace pouze stavba koupaliště Cihelna.[3]

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Sídliště Sever je obsluhováno místními komunikacemi, které se napojují na silnici II/324.

Dle plánů na stavbu severovýchodního obchvatu města Pardubic, který povede z části Trnová do části Studánka, bude tento obchvat veden kolem sídliště Sever.

Sídliště Pardubice-sever je obsluhováno autobusy MHD Dopravního podniku města Pardubic. V současné době (2020) zajíždí do místa autobusy dvou linek – trasa číslo 10 a číslo 16. Obsluhované zastávky mají názvy „Cihelna, točna“ a „Univerzita“. Obě tyto zastávky jsou v těsné blízkosti sídliště. V budoucnu se počítá se zavedením trolejbusové dopravy v tomto místě.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Parpedie : Sídliště sever. www.parpedie.cz [online]. [cit. 2020-06-16]. Dostupné online. 
  2. Parpedie : Cihelna. www.parpedie.cz [online]. [cit. 2020-06-16]. Dostupné online. 
  3. Sídliště Polabiny měl zdobit lunapark, obří stadion či zoo. Nedočkalo se. iDNES.cz [online]. 2013-11-22 [cit. 2020-06-16]. Dostupné online.