Panhard EBR

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Panhard EBR
Panhard EBR
Panhard EBR
Typ vozidla Průzkumné vozidlo
Země původu FrancieFrancie Francie
Historie
Výrobce Panhard
Základní charakteristika
Posádka 4
Délka 5,56 m
Šířka 2,42 m
Výška 2,32 m
Hmotnost 13,5 t
Pancéřování a výzbroj
Hlavní zbraň 1x 90mm kanón
Sekundární zbraně 3x 7,5mm kulomet
Pohon a pohyb
Pohon Panhard 12H6000
200 hp
Odpružení krajní nápravy kuželové pružiny, vnitřní hydropneumatické odpružení
Max. rychlost 105 km/h
Poměr výkon/hmotnost 10,9 kW/t
Dojezd 630 km (komunikace)

Panhard EBR (francouzsky Panhard Engin Blindé de Reconnaissance, obrněné průzkumné vozidlo Panhard) je francouzské těžké obrněné průzkumné vozidlo. V roce 1950 byly tyto vozy zavedeny do služby armády Francie kde je roku 1987 vystřídaly vozy AMX-10RC.

Vozidlo je čtyřnápravové, s pohonem všech osmi kol a na komunikaci se typicky pohybuje na kolech přední a zadní nápravy, osazených pneumatikami. Prostřední dvě nápravy jsou osazeny koly s kovovými obručemi, při jízdě na silnici mohou být vyzdviženy tak aby kola nebyla v kontaktu s povrchem vozovky, a při pohybu vozidla nerovným terénem spuštěny k zemi.

Řidičská stanoviště se nacházejí na obou koncích vozidla, a řízené mohu být obě krajní nápravy, ačkoliv obvykle je k zatáčení vozidla používána ta která je přední ve směru jízdy. Otáčení kol zadní nápravy může být zapnuto manuálně ze stanoviště řidiče, anebo automaticky při spuštění vnitřních náprav.

Výkyvná věž FL-11 či FL-10 je velmi podobná jako věž u tanku AMX-13, ačkoliv jí v některých variantách schází systém pro automatické nabíjení. Panhard EBR slouží zemím severní Afriky, Portugalsku a Francii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Zbraně 20. století: 600 nejznámějších zbraní světa. Praha: Ottovo nakladatelství, 1997. ISBN 80-7181-200-5.
  • OGORKIEWICZ, Richard M. Panhard Armoured Cars. Windsor, Berkshire: Profile Publications, 1972. 20 s. (AFV Weapons Profile; sv. 39). (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]