Přeskočit na obsah

Pandóra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o postavě řecké mytologie. Další významy jsou uvedeny na stránce Pandora.
Jules Joseph Lefebvre: Pandora, 1882

Pandóra - (latinsky Pandora) byla v řecké mytologii manželkou Titána Epiméthea. Je známá především tím, že přinesla světu zlo a utrpení. Byla matkou Pyrrhy, která později s manželem Deukaliónem založila po potopě světa nový lidský rod.

Když Prométheus dal lidem oheň, ukradený bohům, lidé se od něho naučili různá řemesla i umění a žili šťastně, až se to bohům přestávalo líbit.

Nejvyšší bůh Zeus proto nařídil, aby Héfaistos, božský kovář, vytvořil z hlíny a vody dívku, jejíž kráse nikdo neodolá. Bohové jí dali jméno Pandóra, to znamená „Obdarovaná všemi dary“ a dali ji bohaté a velkorysé dary - bohyně Athéna ji naučila ženským pracím, Afrodíté jí vdechla milostnou touhu, Hermés ji obdaroval svůdností, lstí a lží, jiní bohové jí propůjčili krásu, líbeznost a svůdnost. Mezi dary byly však i takové, kterých se bohové pro jejich zhoubnost rádi zbavili. Všechny dary byly dobře uzavřeny v pevné skříňce.

Bůh Hermés ji dovedl na zem a nabízel ji za ženu Prométheovi, ten však odmítl. I svého bratra Epiméthea varoval, aby nebral všechno, co bohové dávají. Ale Epimétheus neposlechl a vzal si ji za ženu.

Netrvalo dlouho a Pandóra splnila příkaz bohů: otevřela skříňku (buď proto, že ji k tomu Epimétheus přiměl, nebo z vlastní zvědavosti); všechny ty bědy, svízele a nemoci se rozletěly do světa. Pandóra víko skříňky rychle zavřela, ale to už v ní na samém dně zůstala jedině naděje.

Odkaz tohoto mýtu přetrvává do dnešních časů - Pandořina skříňka zůstává symbolem zhoubného daru a uvolněného zla.

Odraz v umění

  • Takto zpracoval mýtus o Pandóře Hésiodos (v 7. nebo 8. století př. n. l.) a podobně po něm také starověcí i novověcí básníci
  • Johann Wolfgang Goethe tento mýtus hodlal pozměnit. V roce 1806 v Karlových Varech napsal „slavnostní hru“ Pandora, kde ve druhém dějství měla ze skříňky vyklouznout také naděje. Ale tento zamýšlený druhý díl už nenapsal.

Reference

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Pandóra na Wikimedia Commons