Přeskočit na obsah

Platform as a service

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z PaaS)

Platform as a Service, zkráceně PaaS, nebo česky platforma jako služba, je model cloud computingu, ve kterých uživatel získá přístup k využívání informačních a technologických platforem: databáze, middleware, vývojové nástroje a testování. V tomto modelu, jsou veškeré infrastruktury informačních technologií, včetně počítačových sítí, serverů, systémů pro ukládání dat, zcela spravovány poskytovatelem. Poskytovatel tak definuje sadu typů dostupných spotřebitelům a sadu platformy řízené parametry plošiny. Spotřebitelé mají příležitost využít platformu pro vytváření virtuálních kopií, instalace, vývoje či testování.

Výhody a nevýhody

[editovat | editovat zdroj]

Výhodou PaaS je především to, že umožňuje programování bez starosti o celou infrastrukturu. Celkový vývoj aplikace tím může být účinnější. Může to být také užitečné v situacích, kdy několik vývojářů pracuje na jednom projektu zahrnující strany, které se nenacházejí poblíž.

Jedna nevýhoda PaaS spočívá v tom, že vývojáři nemohou být schopni používat celou řadu běžných nástrojů. Další možná nevýhoda je, že je uzamčena na určitou platformu. Většina PaaSes je relativně lock-in-free.

Účtování

[editovat | editovat zdroj]

Poskytovatel Cloud platformy může účtovat poplatek pro zákazníky podle spotřebovávaných zdrojů. Poskytovatelé cloudových platforem dosahují ekonomickému dopadu pomocí virtualizace a úspory v rozsahu, když z množství uživatelů ve stejnou dobu pouze část z nich je aktivně používá výpočetní zdroj

Veřejné, soukromé a hybridní 

[editovat | editovat zdroj]

Existuje několik typů PaaS, včetně veřejných, soukromých a hybridních. Služba PaaS byla původně určena pro aplikace ve službách veřejného cloudu, před rozšířením o soukromé a hybridní možnosti. [1]

Public PaaS je odvozen od softwaru jako služby (SaaS)[2], a nachází se v cloud computing mezi SaaS a infrastrukturou jako službou (IaaS)[3]. SaaS je software, který je hostován v cloudu.

Takže nezabere pevný disk z počítače uživatele nebo serverů společnosti. IaaS poskytuje virtuální hardware od poskytovatele s nastavitelnou škálovatelností. Se službou IaaS musí uživatel stále spravovat server, zatímco s PaaS je správa serveru prováděna poskytovatelem. Soukromá služba PaaS může být stažena a instalována buď v datovém centru podniku nebo ve veřejném cloudu. Jakmile je software nainstalován na jednom nebo více strojích, soukromý PaaS uspořádá aplikační a databázové komponenty do jedné hostitelské platformy[4]. Soukromí prodejci PaaS zahrnují aplikaci Apprenda, která byla zahájena v rámci společnosti Microsoft. 

Hybrid PaaS is typically a deployment consisting of a mix of public and private deployments. Příkladem je produkt IBM Bluemix[5], který je dodáván jako jedna integrovaná platforma pro cloud přes veřejné, specializované a lokální modely nasazení.

Mobilní platforma jako služba 

[editovat | editovat zdroj]

Zahájená v roce 2012, mobilní zařízení PaaS (mPaaS) poskytuje vývojové schopnosti pro návrháře a vývojáře mobilních aplikací. Skupina Yankee identifikovala mPaaS jako jednu z jejích témat pro rok 2014 a jmenovala řadu poskytovatelů včetně Kinvey, CloudMine, AnyPresence, FeedHenry, FatFractal a Point.io[6]

Open PaaS 

[editovat | editovat zdroj]

Open PaaS nezahrnuje hosting, ale spíše poskytuje software s otevřeným zdrojovým kódem, který umožňuje poskytovateli PaaS spouštět aplikace v prostředí s otevřeným zdrojovým kódem. Některé otevřené platformy umožňují vývojáři používat libovolný programovací jazyk, databázi, operační systém nebo server k nasazení aplikací[7]

PaaS for Rapid Development(PaaS for Rapid Development) 

[editovat | editovat zdroj]

V roce 2014 společnost Forrester Research definovala podnikové veřejné cloud platformy pro rychlé vývojáře jako vznikající trend, pojmenování řady poskytovatelů včetně Mendix, Salesforce.com, OutSystems a Acquia.[8] 

Typy systému

[editovat | editovat zdroj]

Doplňkové zařízení pro vývoj 

[editovat | editovat zdroj]

Tato zařízení umožňují přizpůsobení stávajících aplikací SaaS, které často vyžadují, aby vývojáři PaaS a jejich uživatelé zakoupili předplatné doplňkové aplikace SaaS.[9]

Samostatné prostředí 

[editovat | editovat zdroj]

Samostatná prostředí společnosti PaaS nezahrnují technické, licenční ani finanční závislost na konkrétních aplikacích nebo webových službách SaaS a mají za cíl poskytnout všeobecné vývojové prostředí. [9]

Prostředí pro doručování aplikací 

[editovat | editovat zdroj]

Nabídky PaaS pouze pro poskytování služeb se obecně zaměřují na hostingové služby, jako je zabezpečení a škálovatelnost na vyžádání. Služba neobsahuje vývoj, ladění a testovací schopnosti, mohou být dodány offline.[9]

PaaS ve světě

[editovat | editovat zdroj]

V roce 2011 byl objem trhu veřejných PaaS odhadován asi na 700 milionů dolarů[10]. Mezi 10 největších poskytovatelů patří v roce 2019 Amazon.com (Beanstalk), Salesforce.com (Force.comHerokuDatabase.com), LongJump, Microsoft (Windows Azure), IBM (Bluemix), Red Hat (OpenShift), VMWare (Cloud Foundry), Google(App Engine), CloudBees, Engine Yard[11].

V roce 2012 byl v OASIS navrhnout standard pro API. Ten ukazuje standardizované formáty pro software cloudu a pro správu platformy (jako je startování, přerušení, požadavek alokace zdrojů)[12].

 1. KAVIS, Mike. Top 8 Reasons Why Enterprises Are Passing On PaaS. Forbes. Dostupné online [cit. 2017-08-21]. (anglicky) 
 2. SCHOFIELD, Jack. Google angles for business users with 'platform as a service'. The Guardian. 2008-04-16. Dostupné online [cit. 2017-08-21]. ISSN 0261-3077. (anglicky) 
 3. BUTLER, Brandon. PaaS Primer: What is platform as a service and why does it matter?. Network World. Dostupné online [cit. 2017-08-21]. (anglicky) 
 4. Apprenda 3.0 Brings Private PaaS to .NET Developers. eWEEK. Dostupné online [cit. 2017-08-21]. (anglicky) 
 5. IBM Bluemix - Hybrid Cloud Deployment Solutions. www.ibm.com [online]. [cit. 2017-08-21]. Dostupné online. 
 6. WARREN, Christina. How to Pick a Server for Your App. Mashable [online]. [cit. 2017-08-21]. Dostupné online. 
 7. The Top 20 Platform as a Service (PaaS) Vendors. www.clouds360.com [online]. [cit. 2017-08-21]. Dostupné online. 
 8. The Forrester Wave™: Enterprise Public Cloud Platforms, Q4 2014. www.forrester.com [online]. [cit. 2017-08-21]. Dostupné online. (anglicky) 
 9. a b c Platform as a Service (PAAS). www.qualitytesting.info [online]. [cit. 2017-08-21]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2023-10-05. (anglicky) 
 10. Gartner Says Worldwide Platform as a Service Revenue is on Pace to Reach $707.4 Million in 2011. Gartner. Dostupné online [cit. 2017-06-29]. (anglicky) 
 11. BURNS, Christine. 10 Most Powerful PaaS Companies. CIO. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-11-30. (anglicky)  Archivováno 30. 11. 2016 na Wayback Machine.
 12. Oracle rallies PaaS providers to float cloud interop spec • The Register. www.theregister.co.uk [online]. [cit. 2017-06-29]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články

[editovat | editovat zdroj]