Překmit

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Termín překmit může mít následující významy:

Elektronika[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku překmit (elektronika).

Teorie řízení[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku překmit (teorie řízení).

Letectví[editovat | editovat zdroj]

V letectví (patrně slangový) termín overshoot (anglicky překmit) znamená přerušení přistávací procedury a odpoutání se od přistávací trajektorie.

Ekologie, ekonomie a systémová dynamika[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku překmit (systémová dynamika).

V ekonomii je překmit určitého ekonomického ukazatele překročení meze dané samotným prostředím, stavem nebo tokem surovinové základny, ostatními ekonomickými ukazateli nebo jejich trvalejším neshodou (například poptávky nenasycené nabídkou). Překročení mezí je způsobeno přílišnou rychlostí vývoje, velkým zpožděním nebo selháním zpětnovazební informace. I kdyby byla přítomna záporná zpětná vazba, k překmitu může i tak dojít, pokud je vývoj překmitávající veličiny rychlejší než účinek záporné zpětné vazby.

V ekologii k překmitu dochází, když populace (jakéhokoli živočišného či rostlinného druhu) překročí dlouhodobou únosnou kapacitu svého životního prostředí. Následek překmitu se označuje jako kolaps populace nebo vymírání.

Systémová dynamika význam překmitu zobecňuje na překročení veličiny systému mezí danou jinými veličinami a zkoumá jeho průvodní jevy, příčiny a následky. Viz překmit (systémová dynamika).

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Overshoot na anglické Wikipedii.