Pětiseteurovka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Líc bankovky
Rub bankovky

Pětiseteurovka, tedy bankovka o hodnotě 500 eur (500€), je mezi eurobankovkami bankovkou s nejvyšší hodnotou a také největší velikostí. Je zdobena architektonickými motivy a laděna do fialové.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pětiseteurovky byly uvedeny do oběhu s ostatními eurovými bankovkami v roce 2002, ale prakticky od samého počátku je doprovázaly obavy, že budou používány především zločinci, protože legální obchody ve větší výši se obvykle realizují bezhotovostně. Z tohoto důvody je například přestaly od roku 2010 poskytovat směnárny ve Spojeném království. V únoru 2016 navrhli ministři financí Evropské unie Evropské centrální bance, aby dostupnost pětiseteurovek omezila.[1]

Ukončení vydávání €500[editovat | editovat zdroj]

Mezi bankovkami ze série Europa, které jsou postupně uváděny od roku 2013, již nefiguruje nejvyšší hodnota €500, ostatní nominální hodnoty zůstaly zachovány.[2] Nové bankovky této hodnoty se postupně omezí a budou sloužit jako uchovatel hodnoty a postupně staženy z oběhu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ministři vyzvali ECB, aby zvážila omezení bankovek 500 eur. novinky.cz [online]. 2016-2-12 [cit. 2016-4-14]. Dostupné online. 
  2. ECB UKONČILA VÝROBU A VYDÁVÁNÍ BANKOVKY 500 € [online]. nove-eurobankovky-cs.eu [cit. 2016-08-12]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]