Oxana Jad

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Oxana Jad
Oxana Jad Portrait.jpg
Narození 1979 (40–41 let)
Moskva
Povolání fotografka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Sen s pávem, 2010

Oxana Jad (* 1979 Moskva) je ruská umělecká fotografka, která se specializuje na psychologické portréty a malebné krajiny. Žije a pracuje v Německu a Španělsku.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Vystudovala sochařství, multimédia a fotografii na Akademii výtvarných umění v Drážďanech. Následně vystudovala fotografii a intermédia na Akademii výtvarných umění v Lipsku. Získala magisterský titul u profesora Eberharda Bossleta na Akademii výtvarných umění v Drážďanech.

Těžiště práce Oxany Jad je rozvíjení intermediální umělecké tvorby, ve které se zabývá tématem tělo-obraz-identita. Obzvláště se zajímá o lidskou psychiku ve smyslu filosofie, náboženství a mytologie, zkoumá tělo a jeho sociálních kódy v rámci etnického, historického a umělecko-historického kontextu; mezilidské působení a myšlenky lidského těla vzhledem k pokročilému vědeckému výzkumu a objevům.

Výstavy a ocenění[editovat | editovat zdroj]

Díla Oxany Jad byla zpřístupněna široké veřejnosti na mnoha samostatných a skupinových výstavách. V letech 2006 a 2011 se zúčastnila Bienále současného umění v ruském Petrohradě. Její fotografické práce byly vystavovány v galeriích v Evropě a USA, jsou součástí veřejných a soukromých sbírek, její díla visela ve vládní budově v Karlsruhe a jsou v rakouské sbírce Angerlehner. Dále Oxana Jad získala řadu cen a ocenění za svou práci, jako je například Saxony-Art-Award za fotografii v roce 2009.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]