Přeskočit na obsah

Ordo Templi Orientis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Aleister Crowley jako Bafomet X° řádu O.T.O.

Ordo Templi Orientis, zkratkou O.T.O., je mezinárodní magicko-náboženská organizace a bratrstvo, založená Theodorem Reussem na konci 19. století. O.T.O. vychází ze svobodného zednářství a od počátku se jeho členové zaměřovali na sexuální magii. Aleister Crowley, pozdější a nejznámější vůdce řádu, v něm prosadil své učení Theléma a chápal jej jako vnější kruh svého tajného řádu A∴A∴.

Ordo Templi Orientis vznikl na přelomu 19. a 20. století pod vedením anglo-německého okultisty Theodora Reusse, který do Německa přivedl zednářský ritus Ancient and Primitive Rite of Memphis-MisraïmPrastarý a primitivní rituál Memfisu a Misraimu“. Vliv na vzniku řádu měl také bohatý rakouský průmyslník Carl Kellner, praktikující jógu, a tak vznikla společnost kombinující svobodné zednářství, kundaliní-jógu, tantru a rosekruciánství. Sexuální magie praktikovaná mezi členy vycházela z díla Paschala Randolpha a již zmíněných východních učení. Dalšími uváděnými vlivy jsou díla Hargravea Jenningse a Maxe Sebaldta. S počátky řádu jsou také úzce spojeny řady a společnosti jako Fraternitas Saturni, Fraternitas Rosicruciana Antiqua a Ordo Illuminatorum, Ecclesia Gnostica Catholica je chápána jako církevní odnož Ordo Templi Orientis.[1][2][3]

Známý britský okultista Aleister Crowley byl do Ordo Templi Orientis iniciován v roce 1912, o rok později získal souhlas se založením britské pobočky a prohlásil se za „vnějšího vůdce“ řádu. Crowley také rozvinul metody sexuální magie, především ve svém Abbey of Thelema (Opatství thelémském) na Sicílii. V roce 1914 založil pobočky Ordo Templi Orientis na americkém kontinentě Charles Stansfeld Jones a to ve Vancouveru, Los Angeles a možná také Washingtonu. V letech 1915 až 1919 pobýval Aleister Crowley v USA což přispělo k popularitě řádu a s jeho svolením založil v Pasadeně roku 1915 další pobočku Wilfred Smith. Poté, co Jones upadl v roce 1919 u Crowleyho v nemilost stal se hlavou amerického řádu Smith, který vstoupil do skupinového manželství s Jackem a Helenou Parsonsovými, a Heleninou mladší sestrou Betty. V roce 1923 byla v důsledku kontroverzních Crowleyových aktivit zakázána anglická pobočka řádu a v roce 1934 byl O.T.O. zakázán také v Německu. Ve druhé polovině 30. let a ve 40. letech se tak zůstala jedinou aktivní částí řádu americká Lóže Agapé vedená Jackem Parsonsem. Od roku 1945 žil Crowley v Hastingsu v jižní Anglii kde jeho učení a učení O.T.O. mělo nejspíše vliv na zakladatele novopohanského náboženství Wicca Geralda Gardnera.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. GOODRICK-CLARKE, Nicholas. Západní esoterické tradice. Praha: Grada, 2011. ISBN 978-80-247-3143-8. S. 186. 
  2. LEWIS, James R. Witchcraft Today: An Encyclopedia of Wiccan and Neopagan Traditions. Santa Barbara: ABC-CLIO, 1999. Dostupné online. ISBN 978-1576071342. S. 215. 
  3. Parareligion - Fenomén O.T.O. [online]. [cit. 2018-05-30]. Dostupné online. 
  4. LEWIS, James R. Witchcraft Today: An Encyclopedia of Wiccan and Neopagan Traditions. Santa Barbara: ABC-CLIO, 1999. Dostupné online. ISBN 978-1576071342. S. 215–218. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]