Ochranná výchova

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Ochranná výchova je opatření uložené soudem ukládané za protiprávní jednání mladistvého (tedy mezi 15 a 18 rokem věku). Soud toto opatření nařizuje v rámci řízení podle zákona o soudnictví ve věcech mládeže (na rozdíl od uložení ústavní výchovy v občanskoprávním řízení).

Hlavním účelem ochranné výchovy je ochrana společnosti před nebezpečím spáchání dalších provinění, ale i ochrana duševního, mravního a sociálního vývoje mladistvého. Institut ochranné výchovy slouží jako nižší forma sankce, než trestu odnětí svobody.

Podmínky pro uložení opatření[editovat | editovat zdroj]

Ochranná výchova může být uložena ve dvou případech:[rozpor][1]

  • mladistvému – v případě mladistvých se ochranná výchova ukládá v trestním řízením soudem, pokud je splněna alespoň jedna ze tří následujících podmínek:
    1. o výchovu mladistvého není náležitě postaráno
    2. dosavadní výchova mladistvého byla zanedbána
    3. prostředí, v němž mladistvý žije, neposkytuje záruku dobré výchovy

Doba trvání a místo výkonu[editovat | editovat zdroj]

Ochranná výchova trvá tak dlouho, dokud není vykonána náprava, nejdéle však do dovršení 18. roku mladistvého, vyžaduje-li to zájem mladistvého, může soud pro mládež ochrannou výchovu prodloužit do dovršení jeho devatenáctého roku.

Opatření se vykonává ve výchovných zařízeních rezortu Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy ČR, přičemž soud se snaží o zajištění zařízení, kde bude dítě nebo mladistvý pobývat v blízkosti jeho rodinných příslušníků nebo jiných blízkých osob. Ve výchovném zařízení je dětem nebo mladistvým poskytováno plné zaopatření – ubytování, strava, ošacení, učební pomůcky a hrazení nutných nákladů na vzdělání, zdravotní služby nebo kapesné pro osobní potřebu. Možnými zařízeními jsou:[1]

Legislativa[editovat | editovat zdroj]

Hlavním legislativním pramenem je Zákon č. 109/2002 Sb. o výkonu ústavní výchovy nebo ochranné výchovy ve školských zařízeních a o preventivně výchovné péči ve školských zařízeních a o změně dalších zákonů. K dalším předpisům upravujícím tuto problematiku patří:

  • zákon o soudnictví ve věcech mládeže (č 218/2003 Sb.)

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Zákon č. 109/2002 Sb., o výkonu ústavní výchovy nebo ochranné výchovy ve školských zařízeních a o preventivně výchovné péči ve školských zařízeních a o změně dalších zákonů. [cit. 2018-05-11]. Dostupné online.