Přeskočit na obsah

No'ar oved le'umi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

No'ar oved le'umi též ha-No'ar ha-oved ha-le'umi (hebrejsky: הנוער העובד הלאומי, doslova Národní pracující mládí, zkráceně jen הנוער הלאומי, ha-No'ar ha-le'umi, Národní mládí, oficiálně ha-No'ar ha-le'umi ha-oved ve-ha-lomed, הנוער הלאומי העובד והלומד, doslova Národní pracující a studující mládí) je sionistická, pravicově orientovaná mládežnická organizace v Izraeli.

Vznikla roku 1949 jako satelitní organizace napojená na revizionistickou odborovou centrálu Histadrut ha-ovdim ha-le'umit.[1] V současnosti má cca 80 000 členů.[2] Její levicovou protiváhou byla a z velké části je mládežnická organizace ha-No'ar ha-oved ve-ha-lomed.

Postupně se hnutí organizačně oddělilo od odborové centrály Histadrut ha-ovdim ha-le'umit. Organizace je inspirována ideologií revizionismu, zejména jeho zakladatele Vladimíra Žabotinského. V socioekonomických otázkách se hlásí k liberalismu a volnému trhu. Věří v rovnost příležitostí a nutnost podporovat rozvoj individuálního talentu. Hymnou hnutí je Chad nes. Vedení hnutí je voleno v demokratických volbách. V 90. letech 20. století hnutí zahájilo programy pro integraci nových židovských imigrantů, angažuje se v sociálních programech na pomoc chudým a rizikovým skupinám mládeže.[3]

  1. LOUVISH, Misha (ed). Facts about Israel 1964/65. Jeruzalém: Ministry for Foreign Affairs, 1964. S. 122. (anglicky) 
  2. Youth Movements [online]. Jewish Virtual Library [cit. 2011-06-09]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. noarleumi.co.il [online]. noarleumi.co.il [cit. 2011-06-09]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-05-18. (anglicky) 

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]