NetBurst

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

NetBurst je mikroarchitektura procesorů Pentium 4 firmy Intel. Spoléhá (co se týče výkonu) na vysoké frekvence. Procesory s touto architekturou mají hyperskalární architekturu (řetězení instrukcí) a také superskalární (2 fronty).

Různé komponenty v procesoru mají různou frekvenci. Konstrukce obvodů jsou provedeny tak, aby bylo provádění instrukcí co nejrychlejší. Architektura používá funkci „Front End“. Procesory „Willamette“ a „Northwood“ mají 8 KiB L1 cache (pro data) a 12 kμop pro instrukce (12 tisíc mikrooperací). Dále pak tyto procesory obsahují jednotku „Out-of-Order“, která umí zpřeházet mikroinstrukce, aniž by utrpěla jeho logika, tj. nelze-li nějakou instrukci provést, protože nejsou k dispozici data, jednotka provede jinou instrukci (přičemž bere v úvahu hardwarové prostředky) pro kterou data má, a tím se sníží zpoždění. Procesory pak mají ještě jednotku „Retirement Section“ (zpětně uspořádávají posloupnosti instrukcí – souvisí s předvídáním skoků).

Počátkem roku 2006 začala být architektura NetBurst nahrazována architekturou Intel Core, nejprve v mobilním segmentu a v září téhož roku i v desktopech.