National Press Photographers Association

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

National Press Photographers Association (NPPA, Národní asociace novinářských fotografů) je profesionální organizace založená v roce 1947. Společenství se zaměřuje na rozvoj fotožurnalismu, uznávání a respektování veřejných práv, práva na svobodu v hledání pravdy a právo na informování pravdivě a celkově o veřejných událostech a světě, ve kterém žijeme. NPPA věří, že žádná zpráva nemůže být kompletní pokud je možné vylepšit nebo vyjasnit význam slov. Věříme, že snímky, pokud jsou použité k zobrazení nových událostí, tak jak se skutečně udály, ilustrují novinky, tak jak se staly, nebo pomáhají vysvětlit cokoliv, co je ve veřejném zájmu, a jsou nepostradatelným prostředkem pro udržování přesně informované veřejnosti a že pomáhají všem lidem, mladým i starým, lépe pochopit jakýkoliv předmět veřejného zájmu. NPPA uznává a potvrzuje, že fotožurnalisté udržují za všech okolností nejvyšší standard etických zásad při službě pro veřejné blaho.

Etický kodex[editovat | editovat zdroj]

Společnost vydala Etický kodex fotografů:

  1. Praxe fotožurnalismu, ať už vědecká nebo umělecká, si zaslouží ty nejlepší myšlenky a úsilí těch, kteří si ji vybrali jako svou profesi.
  2. Fotožurnalismus poskytuje služby veřejnosti, která se rovná některým jiným povoláním a všichni členové této profese by měli svým příkladem a vlivem udržovat vysoký standard a etický postoj bez jakéhokoliv váhání.
  3. Každý fotožurnalista má povinnost za všech okolností usilovat o snímky, které informují pravdivě, čestně a objektivně.
  4. Jako žurnalisté věříme, že naším největším nástrojem je spolehlivost. V dokumentárním fotožurnalismu je nesprávné obsah fotografií jakýmkoliv způsobem upravovat (elektronicky nebo v temné komoře) a tím pádem klamat veřejnost. Věříme, že směrnice pro férové a pravdivé zpravodajství by mělo být kritériem pro posuzování toho, co může být s fotografií provedeno.
  5. Pozměnění fotografie v jakékoliv podobě je podstatným avšak nepravdivým výkazem, který vede k mystifikaci čtenáře a my jakékoliv podobné změny zavrhujeme.
  6. Je naší povinností povzbuzovat a pomáhat kterémukoliv členovi naší profese, individuálně nebo kolektivně, aby byla kvalita naší práce pozvednuta na vyšší úroveň.
  7. Povinností každého fotožurnalisty je pracovat na udržení všech svobod tisku chráněných zákonem a pracovat na ochraně a expanzi myšlenky volně přístupných zdrojů novinek a vizuálních informací.
  8. Žádný etický kodex nemůže předvídat všechny situace, tudíž je nutný selský rozum a dobrý odhad pro dodržování etických principů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]