Nízkozdvižný vozík

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ruční nizkozdvižný vozík
Elektrický vozík s plošinkou pro obsluhu

Nízkozdvižný vozík, slangově také „paleťák“, je ručně vedený dopravní prostředek poháněný lidskou silou nebo elektrickým pohonem. Používá se k manipulaci s paletami a bednami, které jsou k tomu uzpůsobené a mají vhodné nabírací otvory. Pojíždět s ním lze jen po rovných zpevněných plochách jako jsou výrobní a skladové haly nebo nakládací rampy.

Konstrukce[editovat | editovat zdroj]

Základem vozíku jsou dva ocelové nosníky (vidle), které se zasouvají pod paletu. Nosníky jsou na jednom konci spojeny příčníkem, který se opírá o hydraulický válec. Na válci jsou upevněna také řídící kola. Volné konce nosníků se opírají o pojezdové válečky osazené na výkyvných ramenech. Pojezdové válečky jsou u vozíků vyšších nosností zdvojené. Zdvih výkyvných ramen s válečky je odvozen pákovým převodem od zdvihu hydraulického válce. Na hydraulickém válci je u vozíků bez elektrického pohonu kyvně upevněna řídící oj. Ojí se natáčí dvojice řídících kol a současně slouží jako páka hydraulického čerpadla. Pumpováním ojí tlačíme hydraulickou kapalinu pod píst a ten zvedá konstrukci vozíku. Ovládání přepouštěcího ventilu je páčkou na oji. Páčka má tři polohy: zdvih/jízda/spouštění. V poloze jízda je hydraulické čerpadlo zablokováno, oj je volná a slouží jen pro tažení a řízení vozíku. U vozíku s elektrickým pohonem je příčník součástí pohonné jednotky, která obsahuje hydraulický válec s elektricky poháněným hydraulickým čerpadlem, pohon pojezdu a akumulátory. Řízení elektricky poháněných vozíků je také ojí, na které jsou i základní ovládací prvky pojezdu a zdvihu. U vozíků poháněných lidskou silou i u těch elektrických existují verze s vestavěnou váhou. Převáženou paletu (zboží na paletě) je možné zvážit a vytisknou vážící protokol. Nízkozdvižný vozík se liší od vysokozdvižného vozíku tím, že těžiště naloženého vozíku je vždy mezi opěrnými body vozíku. Není potřeba protiváha. Obsluha nízkozdvižného vozíku manipuluje vždy přímo s řídící ojí a stojí mimo vozík. Nízkozdvižné vozíky jsou jednodušší, lehčí a levnější než vysokozdvižné. Proto je běžné vozíky bez elektrického pohonu vozit jako vybavení přímo na ložné ploše nákladního automobilu.

Oblast využití[editovat | editovat zdroj]

Základní typy nízkozdvižných vozíků jsou rozměrově přizpůsobeny manipulaci s Europaletami. To má zpětně vliv na konstrukci ostatních typů palet (jednocestné palety, ohradové palety, Gitterbox palety, kontejnery pro transport kapalin). Ty se konstruují nejčastěji tak, aby s nimi bylo možné manipulovat stejnými vozíky, přestože nedodržují všechny rozměry Europalet. Nízkozdvižné vozíky mohou operovat pouze na zpevněných rovných plochách. Neumožňují stohovat palety na sebe nebo zakládat do regálů.

Vozíky poháněné lidskou silou[editovat | editovat zdroj]

Veškeré ovládání je soustředěno v tažné oji. Na oji jsou ovládací páčky hydrauliky, kterou se řídí zdvih/jízda/spouštění. V poloze zdvih pumpováním ojí ženeme hydraulickou kapalinu do válce, v poloze spouštění hmotnost nákladu vytlačuje hydraulickou kapalinu zpět a konstrukce vozíku klesá. Ruční nízkozdvižné vozíky jsou obratné a poměrně lehké (do 100 kg). Nosnost standardních provedení je 2000 kg. Obvyklá délka vidlí je 1150 mm pro Europalety.

Elektricky poháněné nízkozdvižné vozíky[editovat | editovat zdroj]

Pojezd i hydraulické čerpadlo zdvihu jsou poháněné elektromotory. Zdrojem energie jsou zabudované akumulátory. Elektrický pohon umožňuje vyšší nosnost. I tyto vozíky jsou vedené obsluhou, která zpravidla jde vedle vozíku, veškeré řízení je soustředěno na oji. Existují i vozíky, které mají jakousi plošinku pro převážení obsluhy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]