Most Raftsundet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Most Raftsundet
Raftsund Bridge 200708-1.jpg
Základní údaje
Stát NorskoNorsko Norsko
Přes Raftsundet
Doprava silniční
Architekt Boarch Arkitekter AS
Projektant Dr. Ing. A. Aas-Jakobsen Trondheim AS
Otevřen 6. listopadu 1998
Souřadnice
Parametry
Typ konzolový most
Materiál železobeton
Délka 711 m
Šířka 10,3 m
Výška 45 m
Pilíře 3
Mapa
Další data
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Most Raftsundet, (norsky) Raftsundbrua, byl otevřen pro veřejnost 6. listopadu 1998 a přes úžinu Raftsundet spojuje lofotský ostrov Austvågøya s jižní částí ostrova Hinnøya, který přiléhá k norské pevnině v kraji Nordland. Most je součástí evropské silnice E10 vedoucí napříč lofotskými ostrovy a nahradil tak zde používanou lodní dopravu.

Charakteristika mostu a způsob výstavby[editovat | editovat zdroj]

Most má čtyři pole o rozpětí 86, 202, 298 a 125 m, betonované technologií letmé betonáže. Ve výšce 45 m ho podpírají tři, uprostřed vertikálně dělené, štíhlé pilíře, které byly betonovány za pomoci samošplhacího bednění. Na střední část (224 m) komorového nosníku hlavního pole o rozpětí 298 m byl použit čerpaný vysokohodnotný lehký beton LC 60 (s 28denní pevností 60 MPa). Zbytek konstrukce a pilíře byly zhotoveny z betonu C 65.

Z technického hlediska to byl první most v Norsku, při jehož výstavbě byl použit, na letmou betonáž části nosné konstrukce, čerpaný vysokohodnostný lehký beton. Za tím účelem musela být v laboratořích dodavatele i v nezávislé zkušební laboratoři Narvik Technical High School v Narviku, provedena řada zkoušek, která prokázala vhodnost vyrobeného vysokohodnotného lehkého betonu k čerpání.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. NILSSKOG, Jan-Eirik, Jana Margoldová. Čerpaný vysokohodnotný lehký beton pro most Raftsundet, severní Norsko. Beton. Prosinec 2012, roč. 12, čís. samostatná příloha Betonové konstrukce 21. století, s. 127 – 131. (čeština/angličtina) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]