Monel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ozdobné dveřní kliky z monelu (Pensylvánie)

Monel či Monelův kov je slitina niklu a mědi. Název Monel je registrován jako trademark americké firmy Special Metals Corporation. Monel vyrobil v roce 1901 Robert Crooks Stanley, slitinu pojmenoval po tehdejším prezidentu firmy Ambrose Monellovi.

Monel vykazuje výborné mechanické vlastnosti a chemickou odolnost v náročném prostředí, např. v dlouhodobém kontaktu se slanou vodou, ale i v chemickém průmyslu. Často bývá využit tam, kde již nedostačují vlastnosti nerezových ocelí.

Složení[editovat | editovat zdroj]

Zbytek (asi 2,5%) připadá na ostatní prvky, které se v monelu vyskytují buď jako znečištění, nebo jsou přidávány záměrně pro nastavení požadovaných vlastností: mangan, křemík, hliník, titan, uhlík a síra.

Fyzikální vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

Použití[editovat | editovat zdroj]

Plechy, trubky, ventily, nosné části, spojovací materiál (např. Nýtovací matice) v korozivním prostředí, i při vysokých teplotách. Dále je využíván jako filtrační síto v aplikacích kryogenní techniky (hlavně u kapalného kyslíku).

Síťka z monelu se používá jako distanční vrstva při pájení materiálů s rozdílnou tepelnou roztažností (např. ocel a slinutý karbid), aby byla zajištěna rovnoměrná vrstva pájky, která umožní vyrovnání pnutí při chladnutí spoje.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]