Moderní společenská hra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Moderní společenské hry je pojem hojně používaný pro současné deskové nebo výjimečně karetní hry. Světovou velmocí těchto her je Německo, kde se těší největší oblibě.

Hry často bývají pro 2 až 6 hráčů, náhoda hraje poměrně malou roli (většinou se ani nepoužívají kostky). Hra je často zasazena do nějaké doby (např. středověk) nebo prostředí (např. obchodování) a opatřena legendou. Moderní deskové hry mívají proměnlivý herní plán, někdy je plán vytvářen až v průběhu hry pokládáním kartiček (např. Carcassonne, Tikal apod.), nejde tedy o deskovou hru v užším slova smyslu.

Za předchůdce moderních společenských her lze považovat hry Monopoly a Diplomacie. Obrovský nárůst popularity her přineslo vydání Osadníků z Katanu v roce 1995.

Hráči her se často scházejí v herních klubech, v Česku je nejznámější Klub deskových her Paluba, pořádají se různá mistrovství (souboje klubů i jednotlivců) a festivaly her. Hráči nejpopulárnějších her se sdružují do asociací a klubů té konkrétní hry (např. pro hru Scrabble funguje Česká asociace Scrabble).

Moderní společenské hry se každoročně ucházejí o ceny:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]