mmap

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

mmap (z anglického memory mapping, česky zhruba zobrazení do paměti) je v oboru výpočetní techniky označení pro systémové volání UNIXových a UN*Xových operačních systémů, kterým se zobrazuje soubor nebo hardware virtuálně do paměti. Nejde nutně o skutečné zrcadlení a fyzické využívání operační paměti (její případné využití je „líné“), ale o rezervování části jejího adresního prostoru pro komunikaci s daným zařízením nebo pro přístup do daného souboru. Vzhledem k principu fungování jej lze implementovat pouze na operačních systémech podporujících virtuální paměť a v praxi je obvykle implementováno pomocí stránkování, přesněji stránkování na žádost. K funkci mmap patří funkce munmap, která vytvořené adresní propojení naopak zruší.

Funkce mmap je součástí standardu POSIX.

Častým a jednoduchým využitím mmapu je namapování stejného souboru více procesy za účelem sdílení paměti.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku mmap na anglické Wikipedii.

  1. JELÍNEK, Lukáš. Jádro systému Linux. první. vyd. Brno: Computer Press, 2008. ISBN 978-80-251-2084-2. Kapitola 8. Mapování souboru do paměti. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • JELÍNEK, Lukáš. Jádro systému Linux. první. vyd. Brno: Computer Press, 2008. ISBN 978-80-251-2084-2. Kapitola 8. Mapování souboru do paměti. 
  • * MITCHELL, Mark; OLDHAM, Jeffrey; SAMUEL, Alex. Pokročilé programování operačním systému Linux. Praha: Softpress, 2002. ISBN 80-86497-29-1. Kapitola 5.3 Mapovaná paměť. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]