Mezinárodní den původního obyvatelstva

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mezinárodní den původního obyvatelstva
Oficiální názevMezinárodní den původního obyvatelstva
Slavenýkaždoročně
Druhpřipomínkový den OSN
Začátek1994
Datum9. srpna
Souvisí sochranou práv a kultury původních obyvatel

Mezinárodní den původního obyvatelstva (anglicky International Day of the World's Indigenous Peoples) je připomínán každoročně 9. srpna na podporu a ochranu práv světového domorodého obyvatelstva. Tento den se rovněž uznávají úspěchy a přínosy, které domorodí lidé dělají pro zlepšení světových problémů, jako je ochrana životního prostředí. Tento mezinárodní den byl vyhlášen Valným shromážděním Organizace spojených národů v prosinci 1994.

Po uplynutí prvního Mezinárodního desetiletí původního obyvatelstva (1995-2004) v roce 2004 vyhlásilo Valné shromáždění druhou mezinárodní dekádu na období 2005-2015, na témaDeset let pro akci a důstojnosti.[1] V tento den lidé z různých zemí vyzývají k účasti šíření poselství Organizace spojených národů k domorodým národům. Poselství se šíří formou vzdělávacích fór či jiných setkání[2]

Rozhodnutím 49/214 ze dne 23. prosince 1994 přijalo Valné shromáždění Organizace spojených národů rozhodnutí, že Mezinárodní den původního obyvatelstva se bude konat každoročně 9. srpna během Mezinárodního desetiletí původního obyvatelstva.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku International Day of the World's Indigenous Peoples na anglické Wikipedii.

  1. NATIONS, United. International Day of the World's Indigenous Peoples. United Nations [online]. [cit. 2021-08-02]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. International Day of the World's Indigenous People. www.timeanddate.com [online]. [cit. 2021-08-02]. Dostupné online. (anglicky)