Mezinárodní atomový čas

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Mezinárodní atomový čas (TAI, temps atomique international) je souřadnicový čas definovaný pomocí atomových hodin. Údaje z více než 200 atomových hodin relativisticky přepočítává z vlastního času hodin na rotující geoid a (od 1. 1. 1977) také na střední hladinu moře (kvůli započtení gravitační dilatace času), vzájemně porovnává a středuje. Jeho plynutí tak není závislé ani na periodě rotace Země ani na výšce umístění atomových hodin, jako u lokálního měření atomového času. Tento čas představuje v současné době nejpřesnější dosažitelnou časovou stupnici.

Rozdíl mezi TAI a UTC se stále mění a doposud zvětšuje. Změna probíhá skokem. V roce 2009 byl rozdíl přesně 34 sekundy, od 30.6.2012 již 35 sekund, na konci června 2014 je stále 35 s. Rozdíl, anglicky zvaný leap seconds - přestupné sekundy, je způsoben vkládáním přestupných sekund pro korekci UTC. Hodnoty rozdílu a jeho historii lze nalézt v BIPM na zvláštní stránce věnované aktuální hodnotě přestupných sekund, odkud je přebírá např. NIST do dokumentu NIST Time Scale Data Archive. Archiv je aktualizován měsíčně.

TAI se počítá jako průměrný údaj z korigovaných údajů velkého množství atomových hodin (asi 200) po celém světě. Je zpětně publikován BIPM v "Circular T".

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]