Melting pot

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Plakát divadelní hry The Melting Pot

Melting pot (česky doslova „tavicí kelímek" nebo "tavicí kotlík“) je termín dvou významů.

1. Keramická nádoba určená do pece k tavení rudy či kovů a jejich a slévání.

2. V přeneseném slova smyslu metafora a hypotéza pro stav, kdy se heterogenní společnost stává více homogenní a její rozdílné prvky či rysy se v přeneseném smyslu „přetavují“ a pojí v jeden harmonický celek. Tento výraz je používán zejména k popsání asimilace imigrantů, kteří přišli do Spojených států a byl popularizován divadelní hrou Israele Zangwilla The Melting Pot z roku 1908.

V teorii je tento výraz také spjat s třemi stupni intenzity mísení lidí. Jedná se o commercium (obchod), commensalitas (společné stravování) a v neposlední řadě také connubium (manželství). [1]

Vhodnost asimilace a model melting pot je zpochybňován multikulturalismem, podle něhož jsou kulturní rozdílnosti v rámci společnosti cenné a měly by být zachovány. Zároveň navrhuje alternativní metaforu či hypotézu pro melting pot, a to „salátovou mísu“ (anglicky: salad bowl), ve které se rozličné kultury mísí, avšak zároveň zůstávají odlišné.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KREJČÍ, Jaroslav. Melting pot - Sociologická encyklopedie [online]. Sociologický ústav Akademie věd České republiky [cit. 2020-06-24]. Dostupné online. (čeština) 

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Melting pot na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]