Mefisto (román)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mefisto
Autor Klaus Mann
Původní název Mephisto: Roman einer Karriere
Překladatel Markéta Slonková; Anna Siebenscheinová
Obálku navrhl Jindřich Štyrský (1. české vyd.)
Jazyk němčina
Námět nacismus, Faust
Žánry román
Vydavatel Querido Verlag
Datum vydání 1936
Česky vydáno 1937, Sfinx, Bohumil Janda
Možná hledáte: Mefisto (film) nebo Mefisto (divadelní hra).

Mefisto (německy Mephisto) je klíčový román Klause Manna z roku 1936 s podtitulem román jedné kariéry či román velikého vzestupu (Roman einer Karriere). Vydán byl exilově v Nizozemí roku 1936 a v Československu o rok později. Vydání ve vlastním Německu bylo připravované na konec války, ale vzhledem k problémům s Gustafem Grüdgensem, jehož kariéra inspirovala Manna k vytvoření románového hrdiny, muselo být vydání odloženo a román byl vydán až v roce 1956. Na základě románu natočil roce 1981 István Szabó stejnojmenný film.

Děj se odehrává v Německu mezi světovými válkami, především potom po vzniku Třetí říše v roce 1933. Mnoho postav má svoji předlohu v reálném světě. Hlavním hrdinou je herec Hendrik Höfgen, který prochází proměnou z bolševicky smýšlejícího rebela na miláčka nacistického režimu a následně velmi úspěšného umělce. Je zde použit motiv ze hry Faust, tedy podpis smlouvy s ďáblem kvůli úspěchu a sám Höfgen se stal významný s rolí Mefista v Goetheově hře. Je zde také popisován vnitřní rozpor hrdiny, který si uvědomuje amorálnost svého jednání a snaží se o konání dobra - přinejmenším kvůli svému svědomí.

Autor spáchal sebevraždu, aniž by se dožil vydání díla v Německu. Též i předobraz hlavního hrdiny Grüdgensem nejspíše v roce 1963 spáchal sebevraždu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]