Mefisto (román)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Mefisto
Klaus Mann Mephisto verkauft.jpg
Autor Klaus Mann
Původní název Mephisto: Roman einer Karriere
Překladatel Markéta Slonková; Anna Siebenscheinová
Obálku navrhl Jindřich Štyrský (1. české vyd.)
Jazyk němčina
Námět nacismus, Faust
Žánry román
Vydavatel Querido Verlag
Datum vydání 1936
Česky vydáno 1937, Sfinx, Bohumil Janda
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Možná hledáte: Mefisto (film) nebo Mefisto (divadelní hra).

Mefisto (německy Mephisto) je klíčový román Klause Manna z roku 1936 s podtitulem román jedné kariéry či román velikého vzestupu (Roman einer Karriere). Vydán byl exilově v Nizozemí roku 1936 a v Československu o rok později. Vydání ve vlastním Německu bylo připravované na konec války, ale vzhledem k problémům s Gustafem Grüdgensem, jehož kariéra inspirovala Manna k vytvoření románového hrdiny, muselo být vydání odloženo a román byl vydán až v roce 1956. Na základě románu natočil roce 1981 István Szabó stejnojmenný film.

Děj se odehrává v Německu mezi světovými válkami, především potom po vzniku Třetí říše v roce 1933. Mnoho postav má svoji předlohu v reálném světě. Hlavním hrdinou je herec Hendrik Höfgen, který prochází proměnou z bolševicky smýšlejícího rebela na miláčka nacistického režimu a následně velmi úspěšného umělce. Je zde použit motiv ze hry Faust, tedy podpis smlouvy s ďáblem kvůli úspěchu, a sám Höfgen se stal významný s rolí Mefista v Goetheově hře. Je zde také popisován vnitřní rozpor hrdiny, který si uvědomuje amorálnost svého jednání a snaží se o konání dobra - přinejmenším kvůli svému svědomí.

Autor spáchal sebevraždu, aniž by se dožil vydání díla v Německu. Též i předobraz hlavního hrdiny Grüdgens nejspíše v roce 1963 spáchal sebevraždu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]