Matthew Holness

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Matthew Holness
Matthew Holness
Rodné jméno Matthew James Holness
Narození 1975
Whitstable, Kent, Spojené království
Národnost britská
Alma mater Trinity Hall
Povolání autor, herec, komik
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Matthew Holness (* 1975 Whitstable, Kent) je britský autor, herec, komik a mystifikátor, známý díky své postavě Gartha Marenghiho. Během studií na Trinity College v Cambridge se seznámil s Richardem Ayoadem a Alicí Lowe[1].

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

V 90. letech 20. století se v rámci divadelní skupiny Footlights při Cambridgeské univerzitě objevil v několika představeních na festivalech Edinburgh Festival Fringe.

V roce 2000 byla na tomto festivalu nominována na cenu Perrier divadelní show Garth Marenghi's Fright Knight, kterou Holness spolu s Ayoadem napsali, a ve které společně s Alicí Lowe účinkovali. Na tuto show pak navázali s Garth Marenghi's Netherhead, za kterou již cenu Perrier získali. Hlavní postavou těchto jevištních show, ztvárněnou Holnessem, je Garth Marenghi, domýšlivý hororový autor a herec, který sám sebe označuje např. jako "velikána hrůzy" ("titan of terror"), s jediným záměrem: "změnit evoluční směřování lidstva pomocí několika půlhodinových epizod." ("to change the evolutionary course of Man over a series of half-hour episodes.")

Na úspěch těchto divadelních show navázali v roce 2004 televizním seriálem Garth Marenghi's Darkplace, který také Holness spolu s Ayoadem pro stanici Channel 4 režírovali a v němž hráli. Přestože se tento seriál zařadil mezi kultovní, byla natočena pouze 1 série o 6 epizodách.

Námět Gartha Marenghiho rozšířil v roce 2006, opět pro Channel 4, šestidílný seriál nazvaný Man to Man with Dean Learner, kde Matt Holness ztvárnil postupně 6 různých hostů "chat show" Deana Learnera, nakladatele Gartha Marenghiho.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Reporter 7/7/99: Congregations of the Regent House on 25 and 26 June 1999

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]