Masakr v Devínské Nové Vsi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Masakr v Devínské Nové Vsi
Místo střelby na ulici Pavla Horova (r. 2008)
Místo střelby na ulici Pavla Horova (r. 2008)

Druh událostistřelba
StátSlovensko
MístoDevínska Nová Ves
Souřadnice
Zemřelých7
Zraněných15
Použité zbraněsamopal vzor 58
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Masakr v Devínské Nové Vsi se odehrál v pondělí 30. srpna 2010 na předměstí Bratislavy, kdy střelec jménem Ľubomír Harman zabil 7 lidí, dalších zhruba 15 postřelil a nakonec spáchal sám sebevraždu. Útočník vnikl do bytu jednoho z panelových domů a střelbou smrtelně zranil pět příslušníků jedné rodiny (čtyři ženy a jednoho muže). Dále u vchodu do domu zastřelil šestého člověka, který se schovával za jiným kolemjdoucím. Poté začal na ulici náhodně střílet a zranil tak dalších 9 lidí. Nakonec zastřelil i poslední oběť – ženu, která se vyšla podívat na balkón, co se děje. Jednoho ze zasahujících policistů střelil do úst. Po přivolání jednotky rychlého nasazení byl Harman obklíčen u zdi jednoho z domů a ve vzniklé přestřelce vážně poraněn. V tento okamžik obrátil zbraň proti sobě a střelil se do hlavy.

Ke střelbě použil dvě pistole a samopal vzor 58. Vrah bydlel ve třetím patře objektu, v němž střílel, a napadená rodina ve druhém. Mezi zraněnými byl i jeden Čech, kterého střelec zasáhl do pánevní oblasti a byl v kritickém stavu převezen do nemocnice. Z důvodu této události vyhlásilo Slovensko ve čtvrtek 2. září státní smutek.[1]

O události byl v roce 2011 natočen dokudramatický film Děvínský masakr.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. POLOCHOVÁ, Iveta. Slovensko drželo smutek za oběti masakru a řeší, zda to byli Romové. iDNES.cz [online]. 2010-09-02 [cit. 2010-09-03]. Dostupné online. 
  2. Děvínský masakr [online]. Česko-Slovenská filmová databáze [cit. 2021-07-28]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]