Mapař

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Výsledek práce mapaře - mapa pro orientační běh

Mapař je oborové označení tvůrce map pro orientační běh. Slovo je odvozeno od výrazu mapování, což je v tomto případě specifická činnost podobná práci zeměměřiče. Mapař důkladně a systematicky prochází mapovaný prostor a do pracovních podkladů zaznamenává všechny prvky v terénu, které později přenese do výsledného mapového díla. Mapař především měří vzdálenosti a délky bodových a liniových objektů (zpravidla krokováním, tj. měřením pomocí délky kroků) a jejich azimuty (úhly pomocí buzoly) tak, aby výsledné dílo co nejvěrněji odráželo skutečnost.

Mapař zpravidla ve druhé fázi provádí činnost kartografa, když své měření převádí na výsledné mapové dílo s přesně stanoveným mapovým klíčem. Dříve se jednalo o překreslování tuší na folie pro tisk, dnes je práce plně převedena na stolní počítače. K překreslování mapy do počítače (tj. digitalizaci mapy) se používá nejčastěji program OCAD. Dalším méně používaným programem je System Asmund.

Detailní část mapy, středně náročná na pracnost

Činnost mapaře je zpravidla časově velmi náročná a je závislá na povaze mapovaného území, kterým je zpravidla les. Pro představu: mapování 1 km² trvá cca 40 h (běžný les) až po 200 h (skalnaté území). Samotné překreslování pracovních podkladů na stolním počítači je zpravidla 1/3 doby strávené v terénu.

Práce mapařů, tj. tvorba map pro orientační běh, je jedna z nejdůležitějších činností pro tento sport.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]