Maďarský ohař drátosrstý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Maďarský ohař drátosrstý
WHV Oskar.jpg
Základní informace
Země původuMaďarskoMaďarsko Maďarsko
SynonymaVizsla, drátosrstý maďar
VyužitíVšestranně využitelný lovecký pes
Tělesná charakteristika
Hmotnost23–30 kg
Výška †53–64 cm
BarvaSvětle hnědá, plavá
Klasifikace a standard
Skupina FCIOhaři
Sekce FCIKontinentální ohaři
ČMKUstandard
† výška uváděna v kohoutku

Maďarský ohař drátosrstý (maďarsky: drótszőrű magyar vizsla, anglicky: Wirehaired Vizsla) je všestranně využitelný lovecký pes s hrubou srstí, kterou se liší od svého příbuzného – maďarského ohaře krátkosrstého, který je jeho přímým předkem.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Větřící fena

Maďarský ohař drátosrstý je úzce spjat s maďarským ohařem krátkosrstým – z něj se totiž vyšlechtil, a to právě v Maďarsku. Mezi jeho další předky patří i německý drátosrstý ohař. Byl vyšlechtěn ve třicátých letech 20. století. Přesné zápisy o chovu a šlechtění nejsou, včetně autora. Patří mezi maďarská národní plemena a je méně oblíbený než maďarský ohař krátkosrstý. Vzhledově je velmi podobný maďarskému krátkosrstému ohaři, ale je mírnější, přátelštější a lovecké pudy jsou silnější.

V současné době se maďarští ohaři obou typů vyskytují v České republice zcela běžné. Stejně oblíbená jsou tato plemena i ve zbytku Evropy.

Schnepfenjagd.JPG

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Je střední velikosti, robustnější stavby těla (oproti maďarskému ohaři krátkosrstému). Jemné konstrukce. Srst je hrubá, tvrdá a krátká s hustou podsadou odpuzující vodu. Hlava je přiměřeně široká, z profilu je vidět, že je i mírně klenutá. Uši přiléhají k lícím a jsou trojúhelníkovitého tvaru, středně dlouhé. Krk je dlouhý, dobře osvalený a rovný. Trup kompaktní,. Ocas se většinou nekupíruje, je tedy dlouhý, ale původně z pracovních důvodů krácen na čtvrtinu délky. Nohy jsou dlouhé a dobře osvalené, připravené na dlouhé běhy. Tlapky kulaté.

Výška v kohoutku je v rozmezí od 58 do 64 cm u psa a 54 až 60 cm u feny. Váha okolo 25 kg.

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Oddaný, bystrý a lehce cvičitelný pes – takto by se plemeno maďarský ohař drátosrstý dalo v jedné větě popsat. Krom toho je to ale velmi dobrý hlídač se silným hlasem a beze sklonu k agresivitě. Děti mu nevadí, ale s ostatními zvířaty moc nevychází. Je to dobrý hlídač ale i myslivecký pes. Své rodinně je naprosto oddán a je popisován jako neúplatný. Rodinu dokáže i velmi dobře bránit a špatně přilne k jiné. U většiny jedinců se objevuje závislost na svém páníčkovi. Při samotě trpí, ale nedává to najevo a je schopný se přizpůsobit tomu, že musíte chodit do práce. I pro začínajícího psovoda, který mu ale musí dopřát dostatek volného pohybu.

Péče[editovat | editovat zdroj]

Srst nevyžaduje žádnou zvláštní péči a navíc se na ní nedrží špína. Časté mytí šamponem se ale nedoporučuje, protože by pak mohla přijít o svoji přirozenou mastnotu a to by způsobilo problémy s kůží. Není to pes, kterému by stačila jedna krátká procházka denně – potřebuje hodně volného pohybu a hodně aktivit, ať už v podobě procházek nebo běhání u kola. Nejlépe mu bude u domu se zahradou a s trvalým pobytem venku. Do uší není potřeba příliš zasahovat, ale pokud zde vyroste hustá srst, je nutné ji vytrhávat. Drápky občas zastřihnout.

Zdraví[editovat | editovat zdroj]

Průměrná délka života: 12 - 15 let

Vizsla je relativně zdravé plemeno, u kterého se mohou vyskytnout běžná onemocnění. Nejčastěji se jedná o problémy s pohybovým aparátem, a to hlavně dysplazii kyčelního kloubu. Je vhodné podávat preventivně doplněk stravy kloubní výživu, která o namáhané klouby pečuje.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]