MILNET

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

MILNET (Military Network) bylo v informatice označení pro počítačovou síť armády USA, která vznikla v roce 1983 oddělením vojenské části sítě ARPANET, která byla prvotním zárodkem dnešního Internetu. MILNET sloužil Ministerstvu obrany Spojených států amerických pro zajištění síťové komunikace jeho jednotlivých složek, která nepodléhala utajení.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vznik ARPANETu v roce 1969 financovala agentura DARPA, která zamýšlela prakticky ověřit koncept decentralizované počítačové sítě. Vznikla tak síť, která byla zárodkem dnešního Internetu. Tehdejší ARPANET využívali pro účely nejrůznějšího výzkumu a vývoje akademičtí pracovníci amerických univerzit (zaměstnanci a studenti vysokých škol) a též vojáci, protože agentura DARPA patřila pod Ministerstvo obrany Spojených států amerických.

Vojenská část sítě se od ARPANETu oddělila v roce 1983, takže veškerá přímá spojení mezi těmito dvěma sítěmi byla z bezpečnostních důvodů uzavřena. Pomocí síťových bran bylo možno mezi jednotlivými sítěmi předávat data, typicky elektronickou poštu (E-mail). Firma BBN Technologies následně spravovala obě tyto sítě, které pro svou činnost využívaly velmi podobné technologie.

Během osmdesátých let se MILNET rozrostl a stala se z něho Defense Data Network. Defense Data Network byla celosvětová množina amerických vojenských sítí, které mohly disponovat rozdílnými úrovněmi zabezpečení. V devadesátých letech se z MILNETu stal NIPRNET (Non-classified Internet Protocol Router Network).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku MILNET na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]