MICHAEL

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

MICHAEL je anglická zkratka pro Multilingual Inventory of Cultural Heritage in Europe, což znamená Vícejazyčný inventář evropského kulturního dědictví. MICHAEL je internetový portál nabízející jednoduchý a rychlý přístup k široké paletě digitálních sbírek z muzeí, knihoven, archivů a dalších kulturních institucí v Evropě.

Jaký druh informací bude MICHAEL obsahovat[editovat | editovat zdroj]

Katalog MICHAEL je zaměřen na digitální kulturní sbírky muzeí, knihoven, archivů a dalších kulturních institucí.

Detailní popis digitálních sbírek obsahuje informace všeobecné (např. předmět sbírky, období, kultury, slavné osobnosti), odborné (např. digitální formát, standardy použité při digitalizaci), ale i data související se sbírkou (např. instituce vlastnící/spravující sbírku, fyzická sbírka, ze které byla digitální sbírka vytvořena). Samozřejmostí je odkaz na internetové stránky samotné digitální sbírky či v některých případech přiložený ilustrační obrázek dané digitální sbírky.

Národní a evropský internetový portál[editovat | editovat zdroj]

Každá zapojená země má za úkol zpřístupnit své digitální kulturní dědictví prostřednictvím národního portálu. V současné době je zatím možné vyhledávat pouze ve sbírkách Francie, Itálie a Velké Británie – ostatní země spustí své národní portály v polovině roku 2008.

Kromě národních portálů, které jsou více svázány s danou zemí, byl spuštěn i evropský kulturní portál sdružující všechny národní katalogy MICHAEL.

Projekt MICHAEL[editovat | editovat zdroj]

Projekt MICHAEL byl zahájen v roce 2004 ve třech evropských zemích: Francii, Itálii a Velké Británii. Po dvou letech (červen 2006) se projekt pod názvem MICHAEL Plus rozšířil do dalších jedenácti evropských zemí: České republiky, Finska, Maďarska, Malty, Německa, Nizozemska, Polska, Portugalska, Řecka, Španělska a Švédska. Nedávno se do projektu zapojila Belgie, Bulharsko, Estonsko a Slovensko.

Oba projekty jsou financovány Evropskou komisí prostřednictvím programu eTen.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]