Hluboký ohýbač prstů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z M. flexor digitorum profundus)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hluboký ohýbač prstů vyznačen modře

U člověka je hluboký ohýbač prstů (latinsky musculus flexor digitorum profundus) sval, který zajišťuje ohýbání (flexi) prstů a pomocnou flexi zápěstí. Spolu s dlouhým ohýbačem palce se řadí ke třetí vrstvě svalů na přední straně předloktí.

Začíná na přední straně kosti loketní (ulny) a na předloketní mezikostní bláně (membrana interossea antebrachii). Na předoktí na něm probíhá loketní nerv (nervus ulnaris), který je z vrchu dále kryt loketním ohýbačem zápěstí. Čtyři šlachy hlubokého ohýbače prstů následně probíhají na zápěstí skrze karpální tunel a úpínají se na bázi distálních článků ruky, kam se dostávají po proběhnutí pod rozdvojením povrchového ohýbače prstů tzv. šlachovém křížení (chiasma tendineum). V této oblasti středního článku prstů se také nachází vazovité strutkury dlouhý a krátký úvaz (vincula brevia et longa), které zodpovídají za propojení s šlachami povrchového ohýbače prstů a jsou zodpovědné za jejich výživení pomocí drobných cév, které obsahují. V dlani z jeho šlach začínají červovité svaly (musculi lumbricales). Během svého průběhu zápěstím se sval s povrchovým ohýbačem prstů nachází ve společné šlachové pochvě zápěstních ohýbačů (vagina communis tendinum musculorum flexorum), která dále pokračuje na malík. Na koncích druhého, třetího a čtvrtého prstu je kryt šlachovou pochvou prstů (vaginae synoviales digitorum manus). Sval je inervován dvěma nervy (je diploneurální) - středovým nervem a loketním nervem.[1][2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HUDÁK, Radovan; KACHLÍK, David. MEMORIX ANATOMIE. 2.. vyd. Praha: Triton, 2013. 605 s. ISBN 978-80-7387-712-5. S. 138, 146, 342. 
  2. PETROVICKÝ, Pavel. Anatomie s topografií a klinickými aplikacemi I. svazek. Banská Bystrica: Vydavatel´stvo Osveta, 2001. 463 s. ISBN 80-8063-046-1. S. 314. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]