Lustr

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Honosný lustr v barokním stylu.
Kurhaus Baden-Baden, Germany

Lustr je dekorační přístroj, který slouží k osvětlení obytných místností. Nejčastěji se vyskytuje na stropě místnosti, i když vlivem umělecké výstřednosti může být umístěn i na podlaze. Rozlišujeme elektrický lustr a lustr na svíčky. Než se prosadilo elektrické osvětlení, existovaly i lustry plynové.

Lustr se skládá ze z ramen a krku. V závislosti na jeho typu, může obsahovat stojany na svíce a svíčky, nebo objímky pro elektrické žárovky a kabely pro přívod elektrické energie. Kabely jsou skryté uvnitř konstrukce lustru. Lustr se na strop většinou zavěšuje na takzvaný lustrhák. Lustrhák má tvar části šroubovice, který vylučuje spadnutí lustru při jeho naklonění nebo kývání. Pokud je lustrhák zašroubován v hmoždince, měla by být kovová.

Nejstarší lustry měly tvar kříže a na jejich ramenech byly umístěny svíčky, v pozdějších letech se objevuje na scéně kruhový svícen, kde svíčky byly po jeho obvodu. Podobně jako většina interiéru podléhá i lustr módním změnám a reakcím na umělecké směry, které ovlivňují společnost.

Starobylé lustry se svíčkami byly připevněny na provaz, což umožňovalo jeho spouštění na zem, kde se vyměnily svíčky či případně zapálily. Jeho uchycení muselo udržet váhu několika desítek kilogramů. Rozměrné lustry například v divadlech jsou připevněny na kladkostroji, který umožní lustr při údržbě spustit nebo naopak vytáhnout do prostoru mezi stropem sálu a střechou. Tak je možné se vyhnout stavbě lešení.

Nejznámější v dnešní době jsou křišťálové lustry, které jsou výrazným dekoračním prvkem v místnosti. Vybroušené skleněné/křišťálové plochy mají schopnost odrážet světlo, čímž umožňují vytvářet zajímavé obrazce a rozzářit opticky celý lustr.

Lustry se liší zejména svým designem. Známé jsou například lustry celokřišťálové, mosazné lustry z křišťálem, benátské lustry ve stylu Murano nebo věhlasné lustry Marie Terezie.

Lustr bývá i příčinou úrazů a to převážně hlavy. Stává se, že lustr je díky nízkým stropům umístěn nedostatečně vysoko, což vede ke srážce pohybující se osoby s lustrem. Následkem jsou otoky hlavy a v horším případě i řezné rány od střepů.

Odkazy

Externí odkazy