Lugalbanda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Lugalbanda - legendární vládce Uruku.

Podle sumerského královského seznamu bývá řazen do první urucké dynastie a vládl 1200 let.
Zdá se být pravděpodobné, že jde o reálného vládce, který byl později pravděpodobně zbožněn, nejsou o tom sice přímé doklady, ale jeho jméno se objevuje s determinativem bůh.

Rodinné poměry[editovat | editovat zdroj]


V literatuře[editovat | editovat zdroj]

Jsou známy dva mýty ve kterých Lugalbanda vystupuje, které dříve pravděpodobně tvořily jeden celek o zhruba 900 verších.

  • Lugalbanda v temných horách (též Putující hrdina Lugalbanda, někdy i Lugalbanda a hora Churrum). Král Enmerkar vytáhne do boje proti Arattě (není známo proč), v půli cestě Lugalbanda ochrne a nemůže pokračovat, ani se vrátit do Uruku, vojáci ho odnesou do jeskyně, kde mu nechají jídlo a táhnou dál. Lugalbanda po několika (více než dvou) dnech procitne, vyleze s jeskyně a vidí Inannu (Večernice), Uta (slunce) a Nanna (měsíc), začne se k nim modlit. Utu mu pošle rostlinu a vodu života, Lugalbanda to sní a uzdraví se. Poté si rozdělá oheň (křesáním křemenů), chytne bizona a divokou kozu, zvířata spoutá, ale již nemá sílu je zabít. Ve snu se mu zjevil nějaký bůh (neví se jaký), poradí mu, aby zabil a vyvrhl chycená zvířata, v hadí jámě udělal úlitbu krve a jejich srdce pak obětoval Utuovi. Lugalbanda to učiní a poté začne péci ulovená zvířata, vůně masa přiláká bohy (An, Enlil, Enki, Ninchursanga) a jedí s ním. Mýtus končí v okamžiku, kdy bohové opouštějí hostinu a s Lugalbandou zůstávají pouze dobří démoni. Zdá se být nepravděpodobné, že toto byl skutečně konec.
  • Lugalbanda a Enmerkar (též Lugalbanda II., nebo Epos o Lugalbandovi). Poté co Lugalbanda procitne v jeskyni, zjistí, že neví, kde je, proto jde k hoře Zabu, kde hnízdí Anzu. Jeho hnízdo je na stromě na vrcholku hory, když tam vyleze, najde zde hladová mláďata, která nakrmí. Když se pak Anzu a jeho žena (orlové) vrátí, schová se, oni ho najdou, a za to, že se jim postaral o mláďata mu nabízí nejprve nesmrtelnost, bohatství, bezstarostný život, atp., Lugalbanda to odmítne a přeje si být silný a rychlý, aby se mohl vrátit do Uruku. Anzu mu to splní, ale napřed ho požádá, aby o setkání s ním a o svých schopnostech nikomu neříkal. Poté se Lugalbanda dostane ke svým vojákům, zde rok neúspěšně obléhají Arattu, protože jim nepřítel odřízne ústupové cesty, rozhodne se Enmerkar vyslat posla do Uruku, který by požádal Inannu o pomoc. Poslem se stane, přes varování Inanna na dobytí Aratty nijak netrvá ,a tak pomůže najít Enmerkarovi cestu ke smíru s Arattou. Aratta mu poté dá šperkaře, kteří s ním odejdou do Uruku.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]